Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
FBKM KEŞANLI ALİ DESTANI’NI BULGARİSTAN’DA OYNADI
FBKM KEŞANLI ALİ DESTANI’NI BULGARİSTAN’DA OYNADI

               Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi (FBKM), Keşanlı Ali Destanı isimli oyunu Bulgaristan’ın Deliorman Bölgesi’ndeki Şumnu’da oynadı.
              
Bulgaristan Turnesi’ni değerlendiren FBKM Müdürü Muammer Şahin, “İkinci Türk Kurultayı sırasında almış olduğumuz davet üzerine, Bulgaristan’da tiyatro oyunumuzu sergilemek için 27 Ocak tarihinde ilçemizden yola çıkarak Bulgaristan’ın Deliorman diye tabir edilen bölgesine gittik. Deliorman’da özellikle Türklerin çoğunlukta olduğu Şumnu bölgesindeki belediye kültür merkezinde, çok güzel bir salonda “Keşanlı Ali Destanı” adlı oyunumuzu sahneledik. Bu oyunu bölge müftüsü ve Türk olan vali yardımcısının da katıldığı kalabalık bir topluluk izledi” dedi.

               
Bulgaristan’ın uyguladığı bir sistemden dolayı Makedonya ve Romanya’ya gidemediklerini de belirten Muammer Şahin “Şumnu’daki gösterileri yaptıktan sonra Makedonya’ya gitmek üzere yola çıktığımızda, bize gönderilen davet mektubunda sadece Bulgaristan’da gösteri yapacağımız belirtilmesinden dolayı Türkiye’ye geri dönüp bir kez daha Bulgaristan üzerinden Makedonya’ya geçmemiz söylendi. Bu tabi ülkeler arası bir kuralmış. Vize sorunumuz olmadığı söylenmişti ancak Bulgaristan’ın uyguladığı bir sistemden dolayı böyle bir durum yaşadık. Türkiye’ye geri dönüp bir daha yola çıkmamız için de yeterli vaktimiz yoktu. Bunun için diğer ülkelerdeki hazırlıkları yapan arkadaşlarla görüşerek Makedonya ve Romanya’daki oyunlarımızı iptal ettik. Bir dahaki sefere Avrupa Birliği programında bu ülkelere de giderek sahneleyemediğimiz oyunumuzu o zaman sahnelemeye karar verdik” dedi.

                 
Bulgaristan’da duygusal anların da yaşandığını belirten Şahin “Gerek Varna’da gerekse Rusçuk’ta çok güzel izlenimlerimiz oldu. Oralardaki soydaşlarımızla görüştük. Tuna Nehrinin kıyısında, atalarımızın yaşadığı, mimari açıdan çok güzel eserlerin olduğunu gözlemledik. Çok duygusal anlar yaşadık. Oradaki soydaşlarımız Türkiye’yi bir ağabey olarak görüyorlar. Bizim tek dayanağımız anayurdumuz Türkiye ifadesini kullandılar. İlçemizi de en iyi şekilde temsil ederek Fethiye’ye geri döndük” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

FBKM KEŞANLI ALİ DESTANI’NI BULGARİSTAN’DA OYNADI
tarih Tarih: 07.02.2010, 22:15 okunma Okunma: 2110
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales