Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
EV HANIMLARI DİKKAT!.. GIDALAR EN İYİ DONDURULARAK SAKLANIYOR
EV HANIMLARI DİKKAT!..  GIDALAR EN İYİ DONDURULARAK SAKLANIYOR

             Aliağa Ticaret Odası tarafından ilçe merkezi ve köylerinde yaşayan ev hanımları ve genç kızlara yönelik “Gıdaların Dondurularak Saklanması ve Tüketimi” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.  
               
Aliağa Ticaret Odası Seminer Salonunda düzenlenen, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka ve Aliağa İlçe Tarım Müdürü Levent Yöntem’in de hazır bulunduğu, hanımların büyük ilgi gösterdiği toplantıya, İzmir Tarım İl Müdürlüğü Ev Ekonomisti Ayla Yılmaz ve Ege Üniversitesi Gıda mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Seda Ersus Bilek konuşmacı olarak katıldılar.

                 
Söz alan, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Seda Ersus Bilek, “Bu toplantı sağlıklı ve ekonomik beslenme konusunda çok önemli bir konuda yapılıyor. Biliyoruz ki hepimiz evlerimizde bir şeyler üretiyoruz. Dondurarak gıda muhafazasından reçel, salça, peynir, ekmek yapımına kadar birçok ürün geleneksel yöntemlerle evlerimizde üretiliyor. Burada önemli olan, üretilen ürünün ne kadar sağlıklı olduğu ve besin değerinin korunup korunmadığıdır. Gıdalar her zaman yetişmediğinden, olmadığı zaman tüketmek üzere saklamalıyız. En sağlıklı muhafaza yöntemi olarak dondurulmuş ürünler kabul ediliyor. Konserve olarak, kurutarak ya da soğukta saklama yapılabilir. Ama meyve sebzeler için en uzun saklama yöntemi dondurulmuş ürün yöntemidir.  Taze ürünün niteliklerine en yakın besin değeri dondurulmuş üründe korunduğundan dolayı sağlıklı olarak nitelendiriyoruz. 
                 
Dünyada artık taze ya da çok az işlem görmüş ürün tüketme trendi hakim. Ancak taze ürünü her zaman bulabilmek ne yazık ki mümkün değil. Bu yüzden dondurarak muhafaza yöntemi en sık tercih edilen yöntemdir” dedi.

                
Tarım İzmir İl Müdürlüğü Ev Ekonomisti Ayla Yılmaz da; Aliağa Ticaret Odası tarafından gündeme getirilen “gıda muhafazası” konusunun önemine dikkati çekerek,”Kırsal kesimde, ilçe merkezinde yaşayan bayanların ürettiği ürünlerin değerlendirilmesi, muhafaza bilgilerinin arttırılması, üretilecek ürünlerin pazarlanmasına dönük arayışların çok güzel sonuçları olacağını düşünüyoruz.  Bundan böyle Aliağa Ticaret Odası öncülüğünde Aliağa’da ev hanımlarımızın üreterek aile bütçesine gelir sağlaması yönünde neler yapılabileceğini de konuşacağız.” dedi.

                  
Aliağa Ticaret odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka da, “Ev hanımlarımız geleneksel yöntemler yerine bilimsel verileri de kullanarak üretim yapacak. Böylece hem bayanlarımız üretime katılacak hem de ürettiği ürünü bir organizasyon içinde satarak gelir elde edecek. Oda olarak bunun altyapısını oluşturuyoruz. Bu konuda çeşitli fonlardan faydalanarak projeler oluşturmayı hedefliyoruz. Gıdaların geleneksel yöntemler yerine daha ekonomik ve insan sağlığını koruyacak şekilde nasıl hazırlanacağına ilişkin eğitimlerimiz de başlayacak. Aliağa ve köylerindeki ev hanımları, genç kızlarımızın yerel ürünlerden geleneksel yöntemlerle öğrenip uyguladıkları üretimlerin belli bir standartta ve kalitede yapılarak satışı imkânının sağlanması, bu amaçla da aile bütçelerine gelir elde edilmesine yönelik eğitim projelerimiz başlayacak. Eğitimden Üretime, pazarlamaya kadar Aliağa’da başta kırsal alanda yaşayan bayanlarımız olmak üzere tüm ev hanımları ve genç kızlarımızı kapsayacak şekilde toplumsal ve ekonomik sonuçlarını çok geniş bir kesimi etkileyecek çalışmaya imza atmak istiyoruz.”  dedi. (AjansSevgi / Marmaris)


EV HANIMLARI DİKKAT!..  GIDALAR EN İYİ DONDURULARAK SAKLANIYOR
tarih Tarih: 07.02.2010, 21:11 okunma Okunma: 2465
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales