Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ESNAF HAYAL ETSİN KOSGEB DESTEKLESİN
ESNAF HAYAL ETSİN KOSGEB DESTEKLESİN

                Ekonomik sıkıntı yaşayan esnaflar, bağlı oldukları meslek odalarına müracaat ederek, KOSGEB Kredileri ile ilgili bilgi alabiliyorlar.
           
KOSGEB tarafından verilecek kredi faizinin yüzde 75’i, devlet tarafından ödenecek. Kriz sonrası toparlanmak isteyen reel sektör için bu kredi önemli bir fırsat olacak. 
            Krediler, toplam 18 ay vadeli, ilk altı ayı ödemesiz şekilde olacak. Kredi alacak KOBİ’lerden, parayı nereye ve nasıl harcayacağı konusunda hiçbir şart istenmeyecek.

Ata Sevgi
                Aliağa Ticaret Odası ile  Başbakanlık Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde, Aliağa’da önceki gün (4 Kasım 2010)  düzenlenen “KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Semineri”nde konuşan KOBİ Uzmanı Sibel Timisi “KOSGEB Destek ve uygulamalarında bürokrasi yok denecek kadar az. KOSGEB desteklerinden faydalanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. İşletmelerin KOSGEB veri tabanına girerek bu desteklerden faydalanmalarını istiyoruz” dedi.
                 Aliağa Ticaret Odası Basın Müşaviri Ali Osman Karatekin’den alınan bilgiye göre, KOSGEB tarafından kısa süre içinde kamuoyuna açıklanması beklenen Kredi faiz desteği uygulamasının başlamasına az bir süre kala KOBİ niteliğindeki işletmeler KOSGEB’e büyük ilgi gösteriyor. Aliağa Ticaret Odası ile KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen toplantıda uygulamalı olarak bir firmanın KOSGEB Veri tabanına kayıt ve güncelleme işlemleri yapıldı.
                   KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi KOBİ Uzmanı Sibel Timisi son bir yılda İzmir’de 24 bin işletmenin KOSGEB veri tabanına alındığını ifade ederek, “Son günlerde kayıt ve bilgi güncellemede büyük bir artış var. İzmir’de bir yılda 24 bin işletme KOSGEB veri tabanına kaydoldu. Yoğunluk yaşanmaması için her yıl Nisan Mayıs aylarında KOSGEB veri tabanı güncellemeleri yapılmalı” dedi.
                     Aliağa Ticaret Odası Üyeleri, Mali Müşavir ve Serbest Muhasebeciler, Banka yetkilileri ve esnaf ticaret erbabının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Timisi, “Bizim bir sloganımız var; ‘Siz Hayal edin, biz destekleyelim” Yeni desteklerimiz çok esnek ve KOBİ’lerimizin geliştireceği projelere bağlı. KOSGEB desteklerinin hepsi hibedir. Kredi desteğinde de kredi faizinin büyük bölümü KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.” dedi.
KOSGEB’in 3 milyon 400 bin KOBİ’yi kayda alma hedefinde olduğunu söyleyen Timisi, “Son dönemde KOBİ’lerimizin kurumuza yoğun ilgisi bu hedefe güvenle ilerlememize neden oluyor. Genel Destek programımız içinde yer alan Fuar, İş gezisi, tanıtım, eşleştirme, Nitelikli eleman istihdam, danışmanlık, eğitim, enerji verimliliği, Tasarım, Sınai Mülkiyet hakları Belgelendirme, ve test Analiz Kalibrasyon desteklerinden firmalarımız kolaylıkla yararlanabilir. KOBİ Proje destek programımız ise üretim, yönetim organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, Mali işler finans, Bilgi yönetimi gibi konularda sunulacak projelere azami 150 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağlanıyor” dedi.
                  KOSGEB Uzmanı Konca Uygur da internet üzerinden KOSGEB veri tabanına kayıt işlemlerini sunumla uygulamalı olarak katılımcılara anlattı.
                   Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, KOSGEB’in desteklerinin üyelere tanıtılması için Oda olarak azami gayret sarf ettiklerini ifade ederek, “Üyelerimiz, küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz ekonomik kriz sonrası finansal açıdan desteklenmesi gereken bir süreçten geçiyor. Bu dönemde üreten, istihdam yaratan işletmelerimizi güçlendirecek desteklere ihtiyaç var. KOSGEB bu desteklerin büyük bölümünü sunuyor. Oda olarak üyelerimizin KOSGEB veri tabanına kayıt olup bilgilerini güncellemeleri için destek veriyoruz.” dedi.
                       Önümüzdeki günlerde başlaması beklenilen KOSGEB kredisi için ekonomik sıkıntı yaşayan esnaflar, bağlı oldukları meslek odalarına müracaat ederek, KOSGEB Kredileri ile ilgili bilgi alabiliyorlar.
KOSGEB tarafından verilecek kredi faizinin yüzde 75’i, devlet tarafından ödenecek. Kriz sonrası toparlanmak isteyen reel sektör için bu kredi önemli bir fırsat olacak. 
               Krediler, toplam 18 ay vadeli, ilk altı ayı ödemesiz şekilde olacak. Kredi alacak  KOBİ’lerden, parayı nereye ve nasıl harcayacağı konusunda hiçbir şart istenmeyecek.
(AjansSevgi / Marmaris)

ESNAF HAYAL ETSİN KOSGEB DESTEKLESİN
tarih Tarih: 06.11.2010, 15:04 okunma Okunma: 1833
Yorumlar
bu krediden internet cafecilerde yararlanıyormu
Tarih: 07.11.2010 - 16:25 | Gönderen: murat aktaş
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales