Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
EN İYİ AĞRI KESİCİ GÜLÜMSEMEK
EN İYİ AĞRI KESİCİ GÜLÜMSEMEK

EN İYİ AĞRI KESİCİ GÜLÜMSEMEK

 Ağrı (Pain) = Latincede Ceza, intikam, işkence anlamına gelmekle beraber, geçmişte sadece bir hastalık uyaranı  olarak görülüyordu. Şimdi ise başlı başına bir hastalık olarak ele alınmakta ve Avrupa da kurulan ağrı kliniklerinde araştırılmaya devam edilmektedir.

Yapılan araştırmalar; beynin bir ağrı hafızası olduğunu ve  yaşadığımız ağrı çeşitlerinin tıpkı bir hard disk gibi belleğe kaydettiğini, oradan da nerdeyse bir daha     çıkmamacasına ağrıyı çivilediğini ortaya koydu . Bunun en tipik örneklerden biri, kolu yada  bacağı kesilen kişilerin ayağının olmamasına rağmen, daha önce ayağında ki rahatsızlık nedeniyle çektiği ağrıların beyne kaydedilmesinden dolayı hala ağrı çektiği biliniyor. Biz buna tıpta  hayalet ağrısı yada fantom ağrısı diyoruz .Aslında böyle bir şey yok ama bu durumun psikolojik olmadığıda biliniyor.

Ağrı, aslında vücudumuzun bizi korumak için bize gönderdiği mesajlardır. Vücudumuzun belli bir yerinde problem başladığı zaman, hemen sinir uçlarıyla beyne “Ben tehlikedeyim beni korumaya al.” mesajı vermektedir.

Tespit edilen 147 çeşit ağrı içerisinde,  en sık görülenler Bel, Eklem, Baş ağrısı ve Kanser ağrılarıdır.

            Kadınlarda baş ağrıları oranı daha fazla tespit edilmiştir. Dikkat çekici tespitlerden birisi de,  evlilik sonrasında kadınlarda baş ağrılarının, erkeklerde de bel ağrılarının  oranlarının arttığı yöndedir.

            Ağrı sebeplerinin ilki strestir. Vücut stresle nasıl baş edeceğini bilmediği için vücutta kasılmalara yol açar,  buda şiddetli fibromiyaljilere sebep olur ve kas ağrıları meydana gelir. Baş ağrıları yaşlılıkta azalır, 60 yaşındaki bir kişide baş ağrısı varsa, bunun arkasında başka sebebler aranmalıdır. Hipertansiyon ve tümör gibi, yaşla beraber genellikle bel, damar sistemi, kas sistemi, eklem ve karın ağrıları artar.

Baş ağrısı kliniklerine başvuranların yüzde 40'lık bir kısmını, günlük süreğen baş ağrıları oluşturuyor. Bu hastalarda baş ağrısının günlük hale gelmesinin en önemli sebebinin ağrı kesicilerin aşırı kullanımı olduğu düşünülüyor. Ağrı kesici alınmadığında baş ağrısı ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu baş ağrısı tipine analjezik (ağrı kesici) çekileme baş ağrısı da deniyor. Bu tip ağrı çeken hastalar sabah uyanır uyanmaz ağrıyı fark ediyor. Ağrıyla birlikte bulantı, yorgunluk, uyku bozuklukları, hafıza ve konsantrasyon bozukluğu görülebiliyor.

Günlük hayatımıza giren ağrıyı kontrol etmek aslında o kadar da zor değil, bunun için ağrıyı yaşarken dikkatimizi ağrının dışında başka noktalara yöneltmek, bize keyif veren anılarımıza odaklanmak gibi beyin egzersizleri yapmak, çok ağrım var demek yerine sözel yeniden etiketlendirme yapmak, kaygı azaltımına girmek unutmak, rol yapmak gibi stratejilerini kapsayan bir dizi süreçle ağrıyla baş etmenin aslında bizim elimizde olduğunu unutmayalım.

Günlük hayatımızda stresle baş etmesini yani stres yönetimini öğrenerek aslında ağrının başlangıç noktası olan, kaslarımızın kasılmasını tetikleyerek ağrı oluşturan bir çok  etkeni ortadan kaldırmanın bizim elimizde olduğunu unutmayalım .

En iyi ağrı kesicinin gülümsemek olduğunu düşünerek, günü gülümseyerek selamlayalım.

EN İYİ AĞRI KESİCİ GÜLÜMSEMEK
tarih Tarih: 18.05.2008, 17:56 okunma Okunma: 1991
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales