Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
EN BÜYÜK İNSANİ YARDIM ORGAN BAĞIŞI
EN BÜYÜK İNSANİ YARDIM ORGAN BAĞIŞI

EN BÜYÜK İNSANİ YARDIM ORGAN BAĞIŞI

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü, 3 -9 Kasım Organ Nakli Haftası nedeniyle bir bilgilendirme açıklaması yaptı. İl Sağlık Müdürlüğü imzasıyla Muğla Valiliği’nden dün ( 6 Kasım 2008)  yapılan açıklamada;” Ülkemizde 3-9 kasım tarihleri arası “Organ Nakli Haftası” olarak belirlenmiştir. Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de önemli olan sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır.

ORGAN NAKLİ  NEDİR?

            Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine canlı veya ölüden alınan yeni sağlam organın korunarak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denir.

            Ülkemizde nakli yapılan organlar böbrek, karaciğer kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsaktır.

            Nakli yapılan dokular; kalp kapağı, kornea, kemik , kemik iliği ve deridir.

            İki şekilde gerçekleştirilebilir.

           1-Kadavra Donör (verici): Trafik kazası, kurşunlama,beyin kanaması vb. nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken, beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş hastaların organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır.

            Böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea kadavradan nakillerde kullanılmaktadır.

            2-Canlı Donör: Organ nakli gereken hastanın eşi  veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir.Bunlar canlı donör olarak tanımlanmaktadır.

            Böbrek ve karaciğer canlıdan nakil yapılabilen organlardır.

            Ülkemizde 12 kalp nakli merkezi, 18 karaciğer nakli merkezi, 26 böbrek nakli merkezi, 21 kemik iliği nakli merkezi ve 11 göz bankası mevcuttur.

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

            Kişi hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten  sonra doku  ve organlarının başka hastaların  tedavisi için kullanılmasına izin verilmesidir.

            Organ bağışında bulunan kişinin organlarının hangi durumda ve nasıl alınacağı 2238 sayılı “Organ ve doku alınması saklanması ve nakli hakkındaki kanun” da  açıkça belirtilmektedir.

            2238 sayılı yasaya göre on sekiz yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir.

BAĞIŞLANAN ORGANLAR KİMLERE NAKLEDİLİR?

            Organ alacak hastalar öncelikle kan grubu ve doku grubu uyumuna yaş gibi kriterlere ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlenir.

            Cins, ırk , din, zengin, fakir ayrımı yapılmaz.

BAĞIŞLADIĞINIZ ORGANLAR PARA VEYA HERHANGİ BİR MENFAAT KARŞILIĞI BAŞKASINA VERİLEBİLİR Mİ?

            Kişilerin bir bedel karşılığı organlarını vermeleri 2238 sayılı yasaya göre yasaktır.

            Kadavra donörden elde edilen organlar  ulusal koordinasyon sistemi ile ülkemiz içindeki tıbben acilliği ve doku uyumuna göre en uygun alıcıya nakil edilir. Medyaya yansıyan organ ticareti haberleri tek böbreklerini para ile satan insanları anlatmaktadır.

ORGAN BAĞIŞININ DİNİ YÖNDEN SAKINCASI VARMI?

            Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulu organ bağışının insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır.06.03.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir.

            Bütün büyük dinlerde organ bağışını onaylamakta ve desteklemektedir.

            Kuran-ı Kerim’de de  “KİM BİR İNSANA HAYAT VERİRSE ONUN TÜM İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI” beyan olunmaktadır.(Maide suresi, ayet 32)

ORGAN BAĞIŞI NEREYE VE NASIL YAPILIR

            Sağlık Müdürlüklerinde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde ( ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen vakıf dernek vs. kuruluşlarda organ bağışı işlemi yapılabilir.

            Organ bağışında bulunabilmek için organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların bu durumu ailelerine de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır.

            Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işlemenin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesine sağlayacaktır.

            Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeli ve kararını ailesine bildirmelidir.

            Ülkemizde yeterli donanıma sahip nakil merkezleri ve deneyimli bilim adamları olduğu halde organ bağışının yetersiz olması nedeniyle nakil sayıları yetersiz kalmaktadır. Bağışlanan organlar ihtiyacı karşılayamamaktadır, ülkemizde 40.000den fazla diyaliz hastası vardır. Yaşamlarının makinelere düzenli aralıklarla bağlanarak sürdürebilmektedirler. Buda sosyal yaşantılarını oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir.  Bu tedavi şekli hem kişilere hem de ülke ekonomisine yüksek maliyet çıkarmaktadır. Böbrek nakli ameliyatı ile bu bağımlılık sona ermekte ve yaşam süreleri uzamaktadır. İleri dönem kalp ve karaciğer hastalarının durumu daha üzücüdür. Diyaliz gibi bir yardımcı tedavi olanakları olmadıkları için kısa sürede yaşamları sona ermektedir.

            Devletin katkısı bir noktaya kadar ulaşmaktadır. Vatandaşlarımızın katılımı, gönüllüğü, isteği, özverisi olmadan organ nakli gerçekleşmemektedir.

            Ülke ekonomisine, bu kadar yüksek tedavi masraflarını yüklenmesi Organ Bağışları ile önlenecektir. Bu anlamlı haftada halkımızı gerekli bilgi sahibi olma ve organ bağışında bulunma amacı ile Organ Bağış Bürolarımıza bekliyoruz.” denildi.(AjansSevgi)

 

EN BÜYÜK İNSANİ YARDIM ORGAN BAĞIŞI
tarih Tarih: 07.11.2008, 02:28 okunma Okunma: 1913
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales