Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ENGELLİ VATANDAŞLARA MESLEKİ EĞİTİM
ENGELLİ VATANDAŞLARA MESLEKİ EĞİTİM

ENGELLİ VATANDAŞLARA MESLEKİ EĞİTİM

Ata Sevgi / Muğla

Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Muğla Üniversitesi işbirliğiyle engelli vatandaşlar için çeşitli meslek kursları düzenlendiğini belirtti.

 Vali Altıparmak; “03 Aralık tarihi, ülkemizde, Başbakanlık, Sağlık Bakanlığı, Aile Araştırma Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde “Dünya Engelliler Günü” olarak kutlanmaktadır.

            Toplumumuzun önemli bir parçası olan engelli yurttaşlarımızın tespiti, eğitimi ve rehabilitasyonuyla, istihdamları sağlanarak, üretken ve kendine yetecek bireyler haline getirilmesi toplumumuz için hayati önem arz etmektedir.

            Engellilerimizin bu anlamlı günde bir araya getirilmesi, sorunlarına çözüm üretilmesi ve kendilerine hak ettikleri değerin verilmesi suretiyle, ihtiyaçları olan moral ve motivasyonu kazanmalarında, Muğla’da da, Valiliğimizin koordinasyonunda engellilerin tespitiyle, onların eğitimi ve istihdamına yönelik olarak, çeşitli projeler uygulanmaktadır.

            İl genelindeki Sağlık Kuruluşları tarafından yapılan tespitlere göre, Muğla’da çeşitli özür guruplarında toplam, 19 bin 654 engelli yurttaşımızın bulunduğu belirlenmiştir.

            Valiliğimiz ve Muğla Üniversitesi işbirliğinde, engelli yurttaşlarımızın eğitimi ve istihdamı için, turistik tesislerde masörlük yapmak üzere, “Görme Engelliler Masörlük Kursu” ve engelli yurttaşlarımız için, ”Telefon Operatörlüğü Kursu” ile tüm kamu binaları da, ortopedik engelli yurttaşlarımıza hizmet verecek şekilde düzenlenmektedir.

Muğla İl genelinde, engelli yurttaşlarımızın eğitimine ve rehabilitasyonuna yönelik olarak yapılan çalışmalarda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sorumluluğunda, 1011 engelli yurttaşımıza,  Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün sorumluluğundaki 7 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde de, 370 engelli yurttaşımıza eğitim hizmeti verilmektedir.

Tüm engelli yurttaşlarımızın “3 Aralık Engelliler Günü”nü kutluyor, aileleriyle birlikte, sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir yaşam diliyorum. “ dedi. (AjansSevgi)

 

ENGELLİ VATANDAŞLARA MESLEKİ EĞİTİM
tarih Tarih: 04.12.2008, 11:06 okunma Okunma: 1660
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales