Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
EGE'Lİ EFE TÜRKİYE'NİN İLK KOPYA BUZAĞISI
EGE'Lİ EFE TÜRKİYE'NİN İLK KOPYA BUZAĞISI

EGE'Lİ EFE

TÜRKİYE’NİN İLKKOPYA BUZAĞISI  
İleten: Yard. Doç. Dr. Sibel Çolak
 

Ülkemizin İlk Kopya Buzağısı ‘Efe’ İstanbul Üniversitesi’nde Dünyaya Geldi.

TÜBİTAK-MAM, İstanbul Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi işbirliğinde yürütülen ''Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi'' kapsamında dünyada ilk defa Anadolu yerli sığırlarından biri olan ''Boz'' ırk klonlandı.

Dört yıldır sürdürülen çalışmalar sonunda 19 Ağustos 2009 günü sezeryanla gerçekleştirilen doğumda 25 kilogramlık bir buzağı dünyaya geldi. Kopya buzağıya türünün daha çok Batı Anadolu’da yaşamasından dolayı ‘Efe’ adı verildi.
           TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Araştırma Enstitüsü Transgen ve Deney Hayvanları Laboratuvarı’nda üretilen klon embriyolar, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı elemanları tarafından taşıyıcı annelere transfer edildi. Klon yavruyu taşıyan taşıyıcı anneye Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı’nda uzman bir ekip tarafından 10 gün erken yaptırılan doğum oldukça başarılı geçti. İç Hastalıklar ve Cerrahi Anabilim Dalları tarafından gerekli müdahaleler gerçekleştirilen anne ve yavrunun durumu iyi. Anadolu yerli sığırlarının neslinin devamı için yürütülen Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi’nin ilk ürünü olan Efe, Dünya’da ve Türkiye’de bir ilk özelliği taşıyor.
‘Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi’nde gebe bir inek daha bulunuyor. (AjansSevgi / Marmaris)

Kaynak:  http://www.istanbul.edu.tr/duyurular/duyuru_icerik.php?2578
EGE'Lİ EFE TÜRKİYE'NİN İLK KOPYA BUZAĞISI
tarih Tarih: 27.08.2009, 00:42 okunma Okunma: 3231
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales