Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
EGELİLER ZEYBEK ATEŞİ ETRAFINDA BULUŞUYOR
EGELİLER ZEYBEK ATEŞİ ETRAFINDA BULUŞUYOR

            Türkiye’de ilk kez, geçen yıl İzmir’in Tire ilçesinde yapılan, Zeybek Ateşi Ulusal Efe Kurultayı, bu yıl ikinci kez 6 -  7 ve 8 Eylül tarihlerinde İzmir’in Ödemiş ve Gaziemir ilçelerinde yapılacak.
            Finalde
Ege Türküleri’nin sembol ismi CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, sazı ve sözüyle Zeybek Ateşi’ni harlayacak!..

Ata Sevgi
 
                         Tire Kültür Derneği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre;
Tire Kültür Derneğinin girişimleri ile Efe ve Zeybek Kültürü Platformu’nu oluşturan efe derneği, Zeybek ateşi  2. ulusal efe kurultayı için hazırlıklarını tamamladı.


                         Ana sponsorluğunu TECO Petrolcülük A.Ş.’nin yaptığı etkinlikte, Ege Bölgesi’nin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış yüzlerce Egeli konuk bekleniyor.


                        Etkinlik öncüsü Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı Efelerin ulusal kurtuluş savaşında gösterdiği kahramanlıklarla hatırlandığına dikkat çekerek; “Efelik ve Efe kültürü Türk Tarihinin başından itibaren yaşadığımız sürece kadar var olan köklü ve onurlu bir kültürdür.” diyerek, tüm Egeliler’i Zeybek Ateşi Kurultayı’na davet etti.
                        Zeybek Ateşi Ulusal Efe Kurultayı organizasyonunun efe kültürünü tüm yönleri ile ele almayı ve bu konuda en doğru mesajları vermeyi amaçladığını ifade eden Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı, “Efelik kavramı uzunca bir süredir sadece halk oyunları, kostüm ve bir takım dans yarışmaları ile ifade edilmek isteniyor. Bu bilinçli propaganda sonucunda da Efe denildiğinde halkımızın büyük çoğunluğunun aklına, farklı  kıyafetler giyen, eli silahlı, batı Anadolu’da devlete kafa tutmuş eşkiyalar geliyor. Halkımızın Efeler hakkında hatırladığı tek olumlu şey maalesef,  milli mücadelede gösterdikleri yararlılıklar olarak biliniyor. Oysa Tarih boyunca Türk milletinin toplumsal reflekslerini en iyi şekilde tarif ve temsil ettiğini bildiğimiz efelik kültürünün bu gün getirildiği nokta ya da dönüştürülmek istenen hali,  gerçek efelik kültürü ile asla örtüşmemektedir.  Efelik kültürünü sadece eğlence veya sektörel bir alan olarak ele almak, tarihimize ve kültürümüze büyük bir ihanettir. Efe denildiğinde Atçalı Kel Mehmet, Çakıcı Mehmet, Yörük Ali, Demirci Mehmet, Gökçen Efe gibi yüzlerce kahraman isimle birlikte, Oğuz Kaan’dan Kültigin’e,  Dede Korkut’tan Hoca Ahmet Yesevi’ye, Hakim Ata’dan Barak Baba’ya, Hacı Bektaş Veli’den  Sarı Saltuk’a, Taptuk Emre’den Yunus’a, Ahi Evran’dan Hacı Bayram Veli’ye, Pir Sultan Abdal’dan Şeyh Bedrettin’e, Dadaloğlu’dan Köroğlu’ya kadar pek çok kahramanımızı da hatırlamamız gerekir. Ve tabi ki Türk tarihinin en büyük Efe yüreklilerinden biri olan Mustafa Kemal’i de bu tarihi silsilenin zirvesinde değerlendirmek durumundayız. Bu kahramanlarımızın hepsinin de ortak özelliği; devlet düzeni ve otoritesinin sarsıldığı, başta kamu düzeni olmak üzere din, siyaset, hukuk, ekonomi hatta eğitim gibi alanlarda adaletsizliğin, zulmün, eşitsizliğin, yalanın, ahlaksızlığın, ihanetin, esaretin  hüküm sürdüğü dönemlerde ortaya çıkarak canlarını ortaya koymaları ve adaleti , hürriyeti , hakkaniyeti savunmaları olmuştur. Kısacası bir efenin dağa çıkması ne anlama geliyorsa işgal altındaki bir ülkede Atatürk’ün Samsun’a çıkması da aynı anlamdadır. ”dedi.

ZEYBEK ATEŞİ 2. EFE KURULTAYI’NDA NELER VAR?
                  Zeybek Ateşi 2. Ulusal Efe Kurultayı kapsamında düzenlenen, Türk Tarihinde Efe ve Zeybek Kültürü Sempozyumu Ödemiş Belediyesinin ev sahipliğinde 6 ve 7 Eylül tarihlerinde Ödemiş’te yapılacak.
      
            Türkiye’de ilk kez 17 Eylül 2011 tarihinde Tire ilçesinde gerçekleştirilen Zeybek Ateşi Ulusal Efe Kurultayı’nda bu yıl yine bir ilk yaşanacak. Kurultay kapsamında düzenlenen Türk Tarihinde Efe ve Zeybek Kültürü Sempozyumu, içeriği bakımından Türkiye’de ilk kez ele alınıyor. 38 akademisyenin bildiri sunacağı sempozyumda  “Efe ve zeybeklerin kökeni, Anadoluda efelik ve zeybeklik kültürü, folklor ve yaşamda efe ve zeybekler” gibi başlıklarda  Efelik ve zeybekliğin tarihsel ve sosyolojik özellikleri dile getirilecek.

TOLGA ÇANDAR VE GRUP MECAZ ZEYBEK ATEŞİ’NDE
         
            Zeybek Ateşi 2. Ulusal Efe Kurultayı kapsamında Gaziemir’de yapılacak olan etkinlikler 7 ve 8 Eylül Tarihlerinde Gaziemir Festival alanında gerçekleştirilecek.  7 Eylül gecesi Ege folklor Dernekleri Federasyonu tarafından verilen Kültür Sanat Ödülleri gecesinde federasyon tarafından belirlenen kültür adamlarına ödüllendirilecek.  Gecede bir çok dernek ve halk oyunları ekibinin zeybek gösterilerinin yanı sıra müzikseverler tarafından çok sevilen Grup Mecaz Ege yöresi türkülerinden bir konser verecek.

ZEYBEK ATEŞİ 2. ULUSAL EFE KURULTAYI PROGRAMI
6 Eylül 2012 Perşembe ÖDEMİŞ / İZMİR
                       Saat 10.00    Resmi Açılış töreni  / Ödemiş Hükümet Meydanı
Saat 10.00    Sempozyum Gökçen Efe Oturumu  / Ödemiş Belediyesi Kültür Evi, Saat 13.30    Sempozyum Yörük Ali Efe Oturumu  / Ödemiş Belediyesi Kültür Evi,
Saat 15.30     Sempozyum Atçalı Kel Mehmet Oturumu / Ödemiş Belediyesi Kültür Evi, Saat 17.15     Sempozyum Çakıcı Mehmet Efe Oturumu / Ödemiş Belediyesi Kültür Evi, Saat 20.00     Zeybek Türküleri konseri ve Zeybek Gösterileri / Ödemiş Belediyesi Kültür Evi

7 Eylül 2012 Cuma ÖDEMİŞ / İZMİR
                         Saat 09.30       Sempozyum Demirci Mehmet Efe Oturumu / Ödemiş Belediyesi Kültür Evi, Saat 10.45       Sempozyum Poslu Mestan Efe  Oturumu / Ödemiş Belediyesi Kültür Evi, Saat 14.00       Sempozyum Değerlendirme Toplantısı, Saat 15.00       Birgi Kültür Gezisi, Saat 17.00         Ödemiş Yıldız Kent Müzesi Gezisi, Ressam Mustafa Ali Kasap / Efe Kadınlarımız Resim Sergisi

7 Eylül 2012 Cuma GAZİEMİR / İZMİR
                      Gaziemir Festival Alanı: 20.00  Kültür Sanat Ödülleri Töreni, 21.00  KONSER / Grup Mecaz

8 Eylül 2012 Cumartesi GAZİEMİR / İZMİR
                     Gaziemir Festival Alanı: 17.00          Zeybeklerin Buluşması, Karşılama Töreni (Gaziemir Abdullah Arda Meydanı), 18.00   Zeybek Ateşi Resmi Açılış Töreni (Gaziemir Abdullah Arda Meydanı)
18.15   ZEYBEK YÜRÜYÜŞÜ (Türkan Saylan caddesi - Festival alanı), 19.00   Açılış, 19.40   Oranlı Köyü Zeybek Ekibi, 20.30   Gaziemir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, 20.45   Eğridere Köyü Gökçen Efe Derneği Ekibi, 21.00   Tire Halk Eğitim Merkezi Zeybek Ekibi, 21.15   Ödemiş Halk Oyunları Zeybek Ekibi, 21.15   Buharkent Zeybek Ekibi,
21.30   ZEYBEK ATEŞİ TÖRENİ GÖSTERİSİ, 22.15     KONSER / Tolga Çandar.

KATKIDA BULUNANLARIN GÖRÜŞLERİ

     
            Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol; “Hepimizi heyecanlandıran böylesine güzel bir etkinliğe Gaziemir belediyesi olarak destek vermek bizim görevimizdir. Belediye olarak bu projenin her aşamasında görev almak boynumuzun borcudur. Bu organizasyon ile hem ilçemizi tanıtma fırsatı bulacağız hem de kültürümüze katkı sağlamış olacağız. İnanıyorum ki, 7 ve 8 Eylül tarihlerinde Gaziemir’de yanacak olan Zeybek Ateşi’ni on binlerce kişi izleme şansına sahip olacak.”


    
            Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, “Ödemiş, tarihi boyunca efe kültürü ile iç içe yaşamış bir kenttir. İlçemizde böylesine önemli bir sempozyumun  düzenlenmesinin gerek Türk kültürüne gerekse de ilçe kültürümüze ciddi kazanımlar sağlayacağına inanıyorum”
                  İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu: “Zeybek Ateşi Ulusal Efe Kurultayı milli kültürümüz için çok önemli bir etkinlik olmuştur.
Zeybek ateşini hasretle bekliyoruz. Geçen yıl maalesef çok istediğim halde partimizin MYK Toplantısı nedeniyle kurultaya katılamadım. Bu yıl elimden gelen her türlü katkıyı sağlayacağım.”
                
Ege Efe Kültür Derneği Başkanı Ali Rıza Türkmen; “Ege ve yurdun bir çok yerinden Gaziemir’e gelecek olan misafir ve katılımcılara ev sahipliği yapmanın telaşı içindeyiz. Zeybek Ateşi’nin ilelebet yanması için herkesin üzerine büyük sorumluluklar düşüyor. Amacımız bu kültürün güçlü ve etkin bir şekilde gelecek nesillere aktarılmasıdır. Yoğun bir şekilde bu yılki etkinlikler için çalıştık. Tüm halkımızı 7 ve 8 Eylül tarihlerinde Gaziemir Festival alanına bekliyoruz”
               
 Efe Folklor Dernekleri Federasyonu Başkanı Nebi Kayan, “ Efelik kültürünün çok geniş kapsamlı çalışmalar ile ele alınıp gelecek nesillere aktarılması gerekiyor. Bu konuda üniversitelerimize, akademisyenlerimize ve biz sivil toplum kuruluşlarına çok önemli görevler düşüyor. Federasyon olarak Zeybek Ateşi projesini bu nedenle destekliyoruz. Etkinlikler kapsamında federasyon olarak kültürümüze ve halk oyunlarımıza gerek araştırmaları, gerek üretimleri, gerekse çalışmaları ile hizmet eden kültür insanlarına ödül vereceğiz. Amacımız kültür sanat alanında yapılacak olan çalışmaları teşvik etmek.”
               
TECO Petrolcülük Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yalçınkaya; “ ben Anadolu kültürünün Orta Asya’dan başlayarak Dadaloğlu, Yunus Emre, Köroğlu ve nihayetinde Ege’nin şanlı efelerinin davranış biçimleriyle şekillendiğini açık bir şekilde gördüm. Efe kültürü kökleri Orta Asya’ya kadar dayanan büyük ve zengin bir kültürdür. Bu kültürün içinde çirkinlikler ve kötülükler asla barınamaz. Efelik zulme karşı duruşun bütün Anadolu’daki ortak ismidir. Bizler bu nedenle gerçek Anadolu kültürünün özüne inmek ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Efe kültürü birlik olmanın birleştirici olmanın en belirgin yollarından bir tanesidir. Bu sebeple Zeybek Ateşi’ne sahip
çıkmalıyız." (AjansSevgi / Marmaris)
_____________

Marmaris'ten dünyaya 
İŞ DÜNYASI REHBERİ 
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

EGELİLER ZEYBEK ATEŞİ ETRAFINDA BULUŞUYOR
tarih Tarih: 06.09.2012, 01:45 okunma Okunma: 3849
Yorumlar
ARTIK KÜLTÜRÜMÜZÜ DÜNYAMIZI GERÇEKTEN TANIMA VE ANLAMA ZAMANIDIR ÇOK İŞİMİZ VAR DÜNYA AMA İNANIRSAK BAŞARIRIZ İNANANLAR HEP KAZANMADILAR MI BUGÜNDE SIRA BİZDE HAYDİ DÜNYA HEP BİRLİKTE İNANALIM AŞKA,BARIŞA,KARDEŞLİĞE SAYGILARIMIZLA TEŞEKKÜRLER ATA ABİ
Tarih: 06.09.2012 - 10:36 | Gönderen: önder özer
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales