Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
EGAFED: YENİ TÜRK TİCARET HUKUKUNA DİKKAT
EGAFED: YENİ TÜRK TİCARET HUKUKUNA DİKKAT

            Marmaris Genç İşadamları Derneği’nin de üyesi olduğu, Ege ve Akdeniz Bölgesi Genç İşadamları Federasyonu; 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek, yeni ticaret kanunu hakkında yaptığı bilgilendirmede; şirketler hukukunda köklü değişikliklere gidildiğine dikkat çekti.
           
MAGİAD’tan verilen bilgiye göre; Antalya Genç İş adamları Derneği (ANTALYAGİAD ), Aydın Genç İş adamları Derneği ( AYGİAD), Şarkikaraağaç Genç iş adamları Derneği, Denizli Genç İş adamları Derneği ( DEGİAD), Didim Genç İş adamları Derneği ( DİDİMGİAD), Eğirdir Genç İş adamları Derneği (EGİAD), İsparta Genç İş adamları Derneği ( IGİAD), Kütahya Genç İş adamları Derneği (KÜGİAD), Kuşadası Genç İş adamları Derneği (KUGİAD),Marmaris Genç İş adamları Derneği (MAGİAD), Söke Genç İş adamları Derneği (SÖGİAD), Senirkent Genç İş adamları Derneği ( SENİRKENTGİAD), Simav Genç İş adamları Derneği (SİMAVGİAD), Uşak Genç İş adamları Derneği (UŞAKGİAD) ve Yalvaç Genç İş adamları Derneği (YALVAÇGİAD)’tan oluşan Ege ve Akdeniz Bölgesi Genç İşadamları Federasyonu (EGAFED) Başkanı Efkan Ceylan yaptğı açıklamada; “Elli yılı aşkın bir süredir Türk ekonomisine yön veren, ticaretin kurallarını belirleyen Türk Ticaret Kanunu’nun, TBMM’de de temsil edilen siyasi partilerin uzlaşısı ile neredeyse baştan sona yenilenmiş olması; ticaret ve ekonomi hayatımız açısından yeni bir başlangıcı ve değişimi işaret etmektedir.
     
            Yeni Ticaret Kanunumuz 1535 maddeden oluşmaktadır. Böylesine ayrıntılı ve yoğun bir kanunun; ticaret hayatımızın bütün aktörleri, şirketleri, girişimcileri için yeni sorumluluklar getireceği ortadadır. Dolayısıyla yeni kanunun anlaşılması ve öngörüldüğü biçimde uygulanması için ciddi iletişime, bilgilendirmeye ve tanıtıma ihtiyaç vardır. 1 Temmuz 2012’de tam olarak yürürlüğe girecek yeni kanunun, yeni tartışmalara ve kaosa yol açmaması için şimdiden hassas davranmak gerekmektedir. O tarihe kadar 6762 sayılı mevcut Türk Ticaret Kanunu'nun hükümleri uygulanacaktır. Önümüzdeki on beş aylık süreçte konunun tarafları, yeni yasanın getirdiği düzenlemelere vakıf olmak ve gerekli uyum tedbirlerini almak durumundadırlar.
       
            Yeni kanun her şeyden önce Şirketler Hukukumuzu kökünden değiştirecektir. Dikkate değer olması açısından; getirilen yeni düzenlemeyle tek kişilik anonim ve limited ortaklıklara imkan tanınmaktadır. Bu en göze çarpan değişiklik olarak öne çıkmaktadır. Çünkü daha önceki düzenlemeye göre limited şirket kurabilmek için en az 2, anonim şirket kurabilmek için ise en az 5 ortağın bir araya gelmesi gerekiyordu. Böylece AB müktesebatına uygun bir değişiklik yapılmış oldu. On-line genel kurul toplantıları, denetimin şirket dışından bağımsız denetçilere yaptırılması, halka açık olmayan anonim şirketler için de kayıtlı sermaye sistemi imkanının sağlanması, şirketler topluluğuna ilişkin düzenlemeler dikkat çekmektedir. 
     
            Diğer yandan; her şirket internet sitesi kurmak zorunda olacaktır. Şirketlerin yönetim kurulu ve genel kurul toplantıları elektronik ortamda yapılabilecektir.  Haksız rekabet yaratanlara, 2 yıla kadar hapis cezası verilecektir.
     
            Yeni Türk Ticaret Kanunu’na ekonomi dünyamız, ticari aktörler ve sivil toplum kuruluşları genel bir iyimserlikle yaklaşmaktadırlar. Türkiye’nin dünya ekonomisi ile entegrasyonu, rekabetin yeni kurallara bağlanması ve uluslar arası standartlara kavuşması anlamında bir görüş birliği hakimdir.
     
            Bizler de EGAFED ve genç işadamları olarak bu görüşleri paylaşıyoruz. Ancak, yeni Türk Ticaret Kanunu’ndan beklenen faydanın sağlanması için ekonominin bütün taraflarının ortak bir hassasiyetle davranması gerektiğini düşünüyoruz.
     
            EGAFED olarak, her fırsatta üyelerimiz nezdinde Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun çok daha iyi anlaşılması için gerekli bilgilendirme çalışmalarına devam edeceğiz. İş çevrelerinin ve işadamlarımızın hassasiyetlerini kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

EGAFED: YENİ TÜRK TİCARET HUKUKUNA DİKKAT
tarih Tarih: 08.02.2011, 13:09 okunma Okunma: 1644
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales