Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DİKKAT YARIN YARALI PARMAĞA BİLE İLAÇ YOK!
DİKKAT YARIN YARALI PARMAĞA BİLE İLAÇ YOK!

             Hastası olan vatandaşlar dikkat! Zorunlu kullanmanız gereken ilaçlarınızı bugünden alın. Ülke genelinde olduğu gibi Marmaris’te de eczaneler, hükümetin tasarruf tedbirleri çerçevesinde başlatacağı uygulamalar nedeniyle, 4 Aralık'ta protesto amaçlı kapalı olacak.
 

                Muğla Eczacı Odası Başkanı Arif Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada; “Eczanelerimize gelen vatandaşlarımız, son zamanlardaki düzenlemeler sonucunda ilaca erişimde büyük zorluklar yaşıyorlar. Geçimini bile zor sağlayanlar, bu ülkenin yoksulları ve yoksullaştırılmakta olanları sürekli zamlanan muayene ücreti ödemek zorunda bırakılıyor, prim borcu nedeniyle ilaçlarını alamıyor. Ya da birikmiş muayene ücretini ödeyemedikleri için ilaçlarını alamadan eczanelerden ayrılıyorlar.
Bizlerse, hiç bizimle ilgisi olmayan muayene ücretlerini tahsil etmekle “görevlendiriliyor”, adeta kamunun tahsildarı haline getiriliyoruz. Son beş senedir, bir gecede çıkartılan kararname ve tebliğlerle gün geçtikçe eritiliyoruz, her gün kurallar değişiyor, reçete onay sistemi çalışmıyor, eczanelerimizde sürekli bir gerginlik altında hizmet vermeye çalışıyoruz.
              Biz eczacılar, artık daha fazla bu tabloyu yaşamak, hastalarımızın ilaçlarını alamadan eczaneden çıktığına tanık olmak istemiyoruz. Kamunun sağlık hakkını, yaşama hakkını koruduğunu görmek istiyoruz, onu her geçen gün yerle bir ettiğini değil.Bütün bunlar yetmezmiş gibi, “ekonomi kurmayları” eczanelerimize ve halk sağlığına esas darbeyi 4 Aralık’ta yürürlüğe girecek uygulamalarla vurdu. Bürokratlar, Sayın Bakanlar da dâhil herkesin kabul ettiği gerçek şu: 4 Aralık’ta mali tedbirler bu haliyle başlayacak, bunun bedeli hastanın ve eczacının sırtına yıkılacak olursa ilk elden 3000 eczane, yılsonuna kadar 7000 eczane kapanacak. Bunu herkes biliyor. Ama anlaşılan kamu Türkiye’deki eczanelerin üçte birinin kapanmasında, geri kalanların da raflarının boşalmasında bir sakınca görmüyor. Bizlerse bunda bir sakınca, hem de ciddi bir sakınca gören tarafız. Sadece eczaneler açısından değil, halkın sağlığa ulaşmasının biraz daha zorlaşacak olması nedeniyle,
ilaçta tasarrufun bedelini ilaç alanında hangi aktörler büyüyorsa onlar ödesin diyoruz.
Halk sağlığı açısından bu tedbirlerin sonuçları ne olacak?
             
Birincisi, kapanacak eczanelerimizin 3.000’i tek eczane olarak ilçe, belde ve mahallelerde hizmet veriyor. Buralarda yaşayan kişiler ilaçlarını almak için başka bir ilçeye ya da köye gitmek zorunda kalacaklar. İkincisi varolan eczaneler raflarında ilaç bulunamayacak kadar eriyecek, dolayısıyla hastalarımız da bu ilaçları bulabilmek için eczane eczane dolaşmak zorunda bırakılacak. Üçüncüsü, bu ilk elden kapanacak eczanelerin hepsi, sermayesi olmayan, dayanma gücü zayıf eczaneler olacak. Güçlünün ayakta, zayıfın altta kaldığı bir dönem yaşanacak.
              Hepsinden önemlisi, sağlık sistemimize yapılan bu topyekûn saldırıyı hep beraber durdurmazsak bunun arkası gelecek. Bizler hep çözümden yana olduk. 60 gün içerisinde sadece Sağlık Bakanlığı ile 11 kez görüşme yaparak belki de bir rekoru kırdık. Ama Sağlık Bakanlığımızın olumlu tutumuna rağmen, taleplerimiz hep ötelendi, sesimize kulak verilmedi. Bu yıkımdan, bu hizmetten faydalananların da, bu yönetmelikleri yayınlayanların da etkileneceğini biliyoruz. Bir deprem yaratarak, ortaya çıkan çöküntüden yeni bir ekonomik düzen yaratmak için çalışanlar da iyi bilmelidir ki; talepleri görmezden gelmenin, “ben yaptım olducu” anlayışı benimsemenin bedeli de ağır olabilir. Hastalarımızı ve özellikle kronik rahatsızlığı olanları uyarmak istiyoruz. 4 Aralık Cuma gününe kadar ilaçlarınızı eczanelerinizden alınız. Aksi halde, size hizmet vermek için gece gündüz nöbet tutan eczanelerimizi bulamayabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsak 4 Aralık’tan sonra eczanelerimiz teker teker kapanacak. Bizler, bizi yok etmek isteyenlerin bu insafsız tavırlarına daha fazla boyun eğmeyeceğiz. Teker teker kapanmaktansa, 4 Aralık Günü hep birlikte eczanelerimizi kapatacağız. “ dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

DİKKAT YARIN YARALI PARMAĞA BİLE İLAÇ YOK!
tarih Tarih: 03.12.2009, 16:02 okunma Okunma: 1467
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales