Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DİKKAT SİGARA YASAĞI 19 TEMMUZ'DA HER YERDE!
DİKKAT SİGARA YASAĞI 19 TEMMUZ'DA HER YERDE!

DİKKAT SİGARA YASAĞI

19 TEMMUZ’DA HER YERDE! 
Ata Sevgi       

            Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Ve Sosyal Hastalılar Şube Müdürlüğü, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “19 Temmuz 2009 itibariyle ise kanunda istisna gösterilen yerler (lokanta, kahvehane, birahane ve kafeterya) dahil olmak üzere tüm mekanlarda tütün kullanımı yasaklanmıştır. “ denilerek, sigara kullanımına izin veren işletmelere 5600.- TL, 18 yaş altındakilere sigara satanlara da hapis cezası verileceğine dikkat çekildi.

            Muğla Valiliği’nden dün (29 Mayıs 2009) verilen, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Ve Sosyal Hastalılar Şube Müdürlüğü imzası taşıyan açıklamada; “Bilindiği gibi sigara kullanımı, halk sağlığı için ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur. Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın; ölüme, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif, zehirli ve kanserojen olduğu bilimsel bir gerçektir.

                 Dünyadaki tüm ölümlerin %30’u sigara nedeniyledir. Sigara içenlerde yaşam beklentisi içmeyenlere oranla 18 yıl kısadır. Dünyada her 8 saniyede bir insan sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara içen her iki kişiden biri hayatını kaybetmektedir. Akciğer kanserinin birincil nedeni sigaradır. Sigara içenlerdeki akciğer kanseri riski içmeyenlere göre 20 kat fazladır.

                Her yıl sigara içmediği halde pasif sigara içiciliği nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı ise 1 milyon civarındadır.2000–2025 yılları arasında 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir.

               Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında sigara tüketiminde üçüncü sırada, dünya ülkeleri arasında da yedinci sırada yer almaktadır. Bu nedenle sigara kullanımının önlenmesi mücadelesinin önemi her geçen gün artmaktadır. Bugün tüm dünyada sigara bırakmada Sigarayı Bırakma Poliklinikleri’nin etkinliği kabul görmektedir. Bu nedenle ilimizde Sigara Bırakma Polikliniği açılması çalışmaları sürdürülmektedir.

Sağlık Bakanlığının Genel Stratejisi ise:  Medyada tütün, alkol ve bağımlılık yapan diğer maddelerin kullanımını özendirecek unsurların yer almasını önlemek. Tütün üretim dağıtım ve satış alanlarını kontrol altına almak. Tütünle ilgili 4207 sayılı uygulanmasını ve yaygınlaştırılması sağlamak. Tütün mamullerinin kullanımını bırakmak isteyen bireylerin kolayca ulaşabileceği sigarayı bırakma ünitelerini arttırmak. İlimizde Tütün Kullanımının engellenmesi veya azaltılması amacıyla, 5727 sayılı Kanunla değişik 4207 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun”, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2008/66 sayılı Genelgesi ve 04.12.2008 tarih ve 2008/1 İl Tütün Kontrol Kurul Kararları doğrultusunda; Tüm ilçelerde en az 3 kişiden oluşan Denetim Ekipleri tüm kamu kuruluşları ile özel işletmeleri denetlemekte ve eğitimler yapmaktadır.

              Denetimlerde öncelikle kamu kurumları ve işletmeler denetlenmekte, tütün kullanan şahıslar görüldüğünde ise gerekli uyarıları dikkate almayanlara da cezai işlem uygulanmaktadır.

              4207 sayılı kanun dikkate alındığında 16 Mayıs 2008 tarihinde alışveriş merkezi, işhanı, ticaret merkezi bünyesinde olmayan lokanta, kafeterya, kahvehane, birahane vb. işletmeler haricinde tüm işletme ve kamu kurum/kuruluşlarında tütün kullanımı yasaklanmıştır.

             19 Temmuz 2009 itibariyle ise kanunda istisna gösterilen yerler (lokanta, kahvehane, birahane ve kafeterya) dahil olmak üzere tüm mekanlarda tütün kullanımı yasaklanmıştır.

             Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için 4207 sayılı kanundaki bazı yaptırımlara dikkat çekmek gerekirse;Herhangi bir işletme ya da kamu kuruluşunda tütün kullanan kişilere 69 TL idari para cezası verilmektedir.

                  Tütün kullanımına izin veren işletme sahipleri 560–5600 TL para cezasına çarptırılmaktadır. Ayrıca 18 yaşın altındaki vatandaşlara tütün ürünü satanlara da hapis cezası verilecektir.

                 Tüm vatandaşlarımızı hem kendi hem de yakınlarının sağlığını düşünerek sigara kullanırken bir kez daha düşünmeye ve sigarayı bırakmaya davet ediyoruz.” denildi. (AjansSevgi / Marmaris)
DİKKAT SİGARA YASAĞI 19 TEMMUZ'DA HER YERDE!
tarih Tarih: 30.05.2009, 15:54 okunma Okunma: 1761
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales