Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DİKKAT AIDS TEDAVİSİ HALA YOK!..
DİKKAT AIDS TEDAVİSİ HALA YOK!..

DİKKAT AIDS TEDAVİSİ HALA YOK!..

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle, yaptığı açıklamayla, vatandaşları henüz tedavisi bulunmayan AIDS hastalığına karşı uyardı ve hastalıkla ilgili bilgi verdi.

Muğla Valiliği’nden dün (29 Kasım 2008)   yapılan açıklamada; “ AIDS kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu olarak tanımlanan ve henüz tedavisi olmayan hastalıklar bütünüdür. Etken olan HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüs), vücuda girdikten sonra çoğalarak kişinin çeşitli hastalıklara ve kanserlere karşı direncini zayıflatır. Sonuçta AIDS ortaya çıkar ve kişi birden fazla hastalıkla aynı anda yaşam mücadelesine başlar.

Dünyada 23 Milyondan fazla insanın HIV ile yaşadığı tahmin edilmektedir. 830 bin 15 yaş altı çocuk bu virüsle yaşamaktadır. Her gün bu rakama yaklaşık bin çocuk daha eklenmektedir. Bu güne kadar AIDS hastalığından 3 Milyon çocuk hayatını kaybetmiştir.

            Ülkemizde tespit edilen 663 kişi HIV enfeksiyonu ile yaşamaktadır. 15 yaş altında 16 çocuk bu enfeksiyona yakalanmıştır. Ülkemizde bu güne kadar AIDS’ten 79 kişi hayatını kaybetmiştir.

AIDS Hastalığı Belirtileri; Kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre 3-5 yıl, hatta bazen daha uzun süre sonra ortaya çıkar. HIV bulaştığı vücutta çeşitli hücrelere, özellikle kan hücrelerine yerleşerek çoğalır. Zarar gören kan hücreleri giderek azalır ve bunun sonucu olarak vücudun bağışıklık sistemi yıkıma uğrar. Vücut direnci zayıflayan hastada lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, yara ve lekeler, sık tekrar eden mantar enfeksiyonları, vücutta açıklanamayan çürükler veya kolayca meydana gelen kanamalar, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, şiddetli ishal, nefes darlığı ve sürekli öksürük görülür. Kişide bu belirtilerin, birkaç tanesinin bir arada bulunması durumunda AIDS düşünülebilir.

AIDS; Kan, Cinsel ilişki ve anneden bebeğe olmak üzere bilinen üç yolla bulaşır:

 Kan Yoluyla Bulaşma; AIDS hastasının ve taşıyıcının kanında yaşayan bu virüs kontrolsüz kan nakli, kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne, jilet, cerrahi set, kesici ve delici aletler, dövme ve akupuntur aletleri, organ ve doku nakli ile gerçekleşir.

Cinsel Yolla Bulaşma; Erkek ve kadının cinsel organ salgılarında bulunan virüs her türlü cinsel ilişki ile geçer.

Anneden Bebeğe Bulaşma; AIDS virüsü taşıyan anneden bebeğine gebelik, doğum ve emzirme sırasında geçer.

AIDS Tanı Yöntemleri; AIDS virüsü vücuda girdikten sonra kişi taşıyıcı olur. Bu virüs yaklaşık 12 hafta sonra kanda belirmeye başlar ve bu dönem içinde de bulaşıcılık devam etmektedir. Bu dönem sonrasında bir sağlık kuruluşunda AIDS’i tespit etmede kullanılan hızlı tarama testi veya ELİZA testi yaptırılmalıdır. Sonucun pozitif çıkması durumunda mutlaka doğrulama testleri yaptırılmalıdır.

AIDS’ten Korunma; kontrolsüz kan nakline ve virüsle kanla bulaşmış aletlerin kullanılmasına izin verilmemeli, kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne, cerrahi alet, jilet, makas, dövme aletleri ve akupuntur aletleri kullanılmamalıdır. Cinsel yolla bulaşmadan korunmak için karşılıklı sadakate ve tek eşliliğe dayalı ilişki kurulması cinsel ilişki sırasında mutlaka kondom kullanılması gerekmektedir. Anneden bebeğe bulaşmada korunmada ise HIV şüphesi varsa gebelikten önce mutlaka test yaptırılmalıdır.

AIDS virüsü ile tokalaşma, öpüşme, dokunma, kucaklama ile tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar ve dışkı ile yiyecek, içecek, çatal, kaşık, bardak, tabak ve telefon ile tuvalet, duş, çeşme, yüzme havuzu, deniz, sauna ve hamamlardan bulaşma olmaz.

            1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle ilimizde de konu ile ilgili eğitimler verilecek, etkinlikler düzenlenecektir. AIDS ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşlarımızın en yakın sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri gerekmektedir.” denildi. (AjansSevgi)   

DİKKAT AIDS TEDAVİSİ HALA YOK!..
tarih Tarih: 30.11.2008, 03:07 okunma Okunma: 3231
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales