Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ 9 ŞUBAT
DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ 9 ŞUBAT

                            Muğla Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yayımladığı açıklamada: “Tütün ürünleri tüketiminden kaynaklanan kamusal, toplumsal ve tıbbi nitelikteki her türlü zarara karşı yürütülen mücadele kapsamında “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” tüm dünyada anlamlı ve önemli bir gün olarak değerlendirilmektedir.
             Sigara kullanımı, halk sağlığını tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Aktif ve pasif sigara içiciliği;  ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara ve psikolojik sorunlara neden olarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmektedir.
           Sistematik bir mücadele verilememesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2024 yılına kadar 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir. Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla sigara ile mücadelenin önemi her geçen gün artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün mücadelesi kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılmaktadır. Ülkemizde de aynı tema ile farklı etkinlikler yapılmaktadır. Bu yıl 9 Şubat günü sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için önemli bir başlangıç günü olabilir. Bir bağımlılık olan sigara içiminden kurtulmak için bireysel çabalar çok değerlidir. Ancak bir hastalık olarak kabul edilen bu davranıştan kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteği de çok değerlidir. Sigara ve tütün dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerdir. Sigara ve tütün kullanımı önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmekte olup dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara dünyada meydana gelen ölüm olaylarının başında yer almakta ve giderek ilk sıraya yerleşme eğilimindedir.
            Sigara önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Kanser, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Sigara kullanımı sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermektedir. Oysa gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi artmaktadır.
Ülkemizde sigara kullanım yaşı düşmekte ve kullanım yaygınlaşmaktadır. Erişkin nüfusun %50’ den fazlasının düzenli bir şekilde sigara kullandığı çalışmalarla belirlenmiştir. Sigara kullanımı tüm yaş gruplarında yaşam süresini 16 yıl, 35-69 yaş grubunda ise 22 yıl kısalttığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.
            Bilindiği gibi ülkemizde 4207 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun”un kamuya açık bütün kapalı alanlarda uygulanmaya başlanmasıyla birlikte 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren tütün ile mücadelede yeni bir dönem başlamıştır. Dünyada ve Türkiye’de en önemli halk sağlığı sorunları arasında yer alan tütün ürünlerinin kullanımı konusunda bu tarihten itibaren ülkemizde daha bilinçli, bilgili ve duyarlı çabalar tütün mücadelesini güçlendirmektedir. Tütün mücadelesinin bütün adımlarına halkımızın sahip çıkması kamusal hizmetlerin gücünü artırmaktadır.
“Sigara içen bireylerin 9 Şubat 2013 tarihini “TÜTÜNSÜZ, DUMANSIZ VE SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ” olarak kabul etmeleri, başta ülkemiz ve ilimizdeki kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve herkesin en temel haklarından biri olan temiz hava soluyabilmesini sağlamak için çok anlamlıdır.
Unutulmaması gereken en temel ve can alıcı gerçek şudur; Sigara Sağlığa Zararlıdır. Sigara kullanımı ve sigara bağımlılığı önlenebilir bir sorundur. Bırakıldığında daha uzun ve daha sağlıklı yaşayacaksınız, ayrıca sigaradan başka şeylere harcayabileceğiniz daha fazla paranız olacak.  Tütün ve tütün ürünleri kapsamında kararlı ve yeterli bir mücadele için, tüketicinin de içinde olduğu hemen her kesimin bilinçli bir şekilde mücadele etmesi gelecek nesiller için bir görev ve zorunluluktur.
             “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü münasebetiyle tüm halkımızı; ülkemizde her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyoruz”Unutmayalım; Sevginin Boşluğunu Zehirle Doldurmayalım.” Denildi. (AjansSevgi / Marmaris)

SEVDİKLERİNİZE EN GÜZEL SÜRPRİZ HEDİYE!..
İlanları mesajları görmek için lütfen linke tıklayınız.
http://www.marmarisbulten.com/Haber/SEVGiLiLER_GUNU_KUTLAMA_MESAJLARi_2013/

 ______________________
Marmaris'ten dünyaya İŞ DÜNYASI REHBERİ 
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ 9 ŞUBAT
tarih Tarih: 08.02.2013, 01:09 okunma Okunma: 1277
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales