Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DÜNYA NÜFUSUNUN ÜÇTE BİRİ VEREM MİKROBU TAŞIYOR
DÜNYA NÜFUSUNUN ÜÇTE BİRİ VEREM MİKROBU TAŞIYOR

              Her gelen yılın ilk haftası olan, Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası; 02 - 08 Ocak tarihleri arasında gerçekleşiyor.
           
Muğla Valiliği’nden yapılan açıklamada; dünya nüfusunun üçte birinin tüberkloz mikrobu taşıdığına dikkat çekilerek, dünyada her yıl 9 Milyon kişinin verem hastalığına yakalandığı söylendi. Türkiye için de 3 yıl öncesinin (2007) verileriyle 19 Bin 694 kayıtlı verem hastası bulunduğu belirtilen açıklamada; “Verem (tüberküloz) hastalığı, “Mycobacterium tuberculosis” basili tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalıktır. Verem ile ilgili olarak toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi amacıyla 02 - 08 Ocak 2011 tarihleri arasında “64.Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası” kutlanacaktır.
      
        Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Bu İnsanların % 10’unun yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve her 1,7 milyon insan bu hastalıktan ölmektedir.
      
        Türkiye’de 2007 yılı verilerine göre Verem Savaşı Dispanserlerinde kayıtlı 19.694 Verem hastası vardır. Bu hastaların % 63’ü erkek,%37’si kadındır. Hastaların %70’inde akciğer tüberkülozu varken ,%30’unda akciğer dışındaki organlar (Lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek beyin vb.) tutulmuştur.
    
        Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi olmayan her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır.
        
       Verem hastalığı oluştuğunda; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama gece terlemesi gibi genel yakınmalar görülür. Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikâyetleri yanında ateş de ortaya çıkar. İki üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir.
      
       Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Verem Savaşı Dispanserlerinden verilmektedir. Tedavi en az 6 ay sürer. İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün önerdiği bu stratejiye Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) denilir.
          
     Dünyada tek etkene bağlı ve tedavisi mümkün olan hastalıklar içinde en çok ölüme yol açan hastalık Verem hastalığıdır. Bu nedenle toplumdaki tüm bireylerin bu konuda duyarlı olması, hastalık bulguları olan kişilerin teşhis için en kısa sürede Verem Savaşı Dispanserlerine başvurması, hastalık tespit edilenlerin de tedavilerini hekim tarafından önerilen şekilde eksiksiz olarak tamamlamaları çok önemlidir.” denildi. (AjansSevgi / Marmaris)

DÜNYA NÜFUSUNUN ÜÇTE BİRİ VEREM MİKROBU TAŞIYOR
tarih Tarih: 03.01.2011, 12:47 okunma Okunma: 2092
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales