Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DÜNYACA ÜNLÜ MARKA SELİMİYE SARDUNYA
DÜNYACA ÜNLÜ MARKA SELİMİYE SARDUNYA

            Ege Bölgesi’nin en güzel kıyı köylerinden biri olan Marmaris’in  Selimiye Köyü;  Bodrum - Marmaris arasında seyreden,  mavi yolculuk teknelerinin uğrak yerlerindendir.Köy yeşillikler içinde, deniz suyu temiz ve genellikle durgun. İskele kenarında toplanmış küçük lokantalar genellikle teknelere hizmet veriyor. Sonsuz bir sessizlik hakim çevreye…
Jale Orhan

            Çevre gezisine çıktığınızda, antik adı Hydas olan Selimiye çevresinde üç kale kalıntısına rastlarsınız. Biri Selimiye’nin en yüksek tepesinde, diğeri Sarıkaya tepesinde, üçüncüsü ise Kızılköy Mahallesi’ndeki Aşarkale.
            Köyün Güneydoğu tepelerindeki Helenistik dönem sur kalıntıları ziyaret edilebilir. Kıyıdan 100 metre açıkta Selimiye’ye yaklaşan teknelere yol göstermek amacıyla inşa edilmiş gözetleme burcu, deniz feneri, manastır ve tiyatro kentin görülmeye değer diğer kalıntılardır.
SARDUNYA’SIZ SELİMİYE OLUR MU HİÇ?..
           
Selimiye Köyü 90’lı yıllar öncesinde mütevazı, küçük bir balıkçı köyü iken; bugün için artık dünyaca bilinen bir marka olmasında, o yıllardan bugüne, özellikle deniz turizmi ağırlıklı Avrupa jet sosyetesinin tanınmış ünlülerine, yaz kış hizmet veren Sardunya Restaurant Bungalows başı çeker.
         Aradan geçen yaklaşık 20 yıl sonrasında bir çay içimlik ziyaret ettiğimiz Selimiye Köyü Muhtarı Osman Coşkun köye gelen tatilcilerin bir süre sonra köyden geri dönmek istemeyecek kadar burayı çok sevdiklerine dikkat çekerek, “ Köyümüz Marmaris’e 40 km uzaklıkta, sahil şeridinde bulunan küçük bir yerleşim yeridir.
Nüfusumuz kışın 1500 iken son yıllarda yaz sezonunda 6000’i buluyor. Bu kadar tanınmamızda teknolojik gelişmeler ve tanıtımın payı büyük.
        Köyümüzde özellikle
yaz sezonunda, su ve kanalizasyon sorunu yaşanıyor. Buna rağmen gelen misafirlerimiz köyümüzdeki tesislerdeki personel ve muhtarlık çalışanlarımızla en iyi şekilde ağırlanıyor.
            Sezonun bittiği bu günlerde, 2012 yaz sezonu için çalışmalarımıza başladık. Daha önce köy halkına ve çalışanlara yönelik düzenlediğimiz İngilizce ve bilgisayar kurslarımızın haberleri yine Bülten Gazetesi’nde yer almıştı. Şimdi de Marmaris Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Merkezi’yle yaptığımız iş birliği sonucu yeniden İngilizce, konaklama, ön büro, cilt bakımı ve makyaj kursları açmayı düşünüyoruz. Bunun dışında köy halkımızın bilinçlenmesi için her ay paneller düzenliyoruz.” dedi.
(AjansSevgi / Marmaris)
Ayrıntılar için lütfen linke tıklayınız.
http://www.sardunya.info/

 ________________________________________________
Marmaris'ten dünyaya İŞ DÜNYASI REHBERİ 
 ayrıntılar için lütfen linke tıklayınız.
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

DÜNYACA ÜNLÜ MARKA SELİMİYE SARDUNYA
tarih Tarih: 30.11.2011, 22:19 okunma Okunma: 3054
Yorumlar
Dünyayı dolaşan bir gezgin olarak yorumluyorum. Selimiye köyünün 12 ay turizm için çığlıkları heryerden duyuluyor.Fakat bunu anlayacak ne mentalite ne de vizyon mevcut.Bu gibi yerler %5 yada %10 imara açılarak aynı tip taş evler ve butik oteller ve köy pansiyonculuğu teşvik edilmeli.Şu anda iki küçük otonun bile yanyana geçemediği altyapısı hiç olmayan bu köy çarpık yapılaşma ve plansızlıktan nasibini almış.Ya daha çok ruhsatsız binalarla daha çarpık olacak ya da plan ve programla imara açılarak ülkede taş evleri ve ev pansiyonculuğu,organik tarım ve butik tarzı turizmi ile dünyanın en zengin ve kültürlü turistini 12 ay ağırlıyacak kapasiteye ulaşacak.
Tarih: 05.12.2011 - 16:14 | Gönderen: sid
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales