Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DOMUZ GRİBİ NEDİR?
DOMUZ GRİBİ NEDİR?

            DOMUZ GRİBİ NEDİR?

           Muğla İl Sağlık Müdürlüğü son günlerde tüm dünyayı tehdit eden “Domuz Gribi” ile ilgili bir halkı bilgilendirme açıklaması yaptı. Muğla Valiliği’nden bugün (29 Nisan 2009) verilen bilgide;”

DOMUZ GRİBİ NEDİR?

Domuzlarda hastalığa yol açan bir mikrorganizma olan influenza tip A virusunun insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığıdır.

Virus şimdiye kadar insanlarda hastalığa yol açmamakta, sadece domuzlarda görülmekteydi. Ancak, mikrorganizmadaki değişime bağlı olarak ortaya yeni bir formu ( influenza tip A H1N1) çıkmıştır.

 

KIŞ AYLARINDA GÖRÜLEN GRİPTEN (MEVSİMSEL İNFLUENZA)  FARKI NEDİR ?

 

H1N1, kış aylarında görülen grip etkeni ile benzer özelliklere sahiptir. Hastalığın bulaşma yolu ve belirtileri de benzerlik göstermektedir. Ancak, yeni H1N1 tipinde virus, insanları, kuşları ve domuzları hasta etme özelliğe sahiptir.

 

DOMUZLARDA HASTALIK EN SIK NE ZAMAN GÖRÜLMEKTEDİR ?

Domuzlar arasında salgınlar bütün yıl boyunca görülmekle birlikte, ılımlı bölgelerde sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığı artmaktadır. Birçok ülke domuz topluluklarını domuz gribine karşı aşılamaktadır. İnsanlarda kullalabilecek uygun aşı henüz mevcut değildir.

 

DOMUZ GRİBİNİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ NELERDİR?

İnsanlar arasında domuz gribi enfeksiyonu,  tek tek vakalar olarak ya da salgınlar halinde görülebilir. Klinik belirtileri gribe (mevsimsel influenzaya) benzerdir. Bunlar; ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vucut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik şeklindedir.

Ancak bazı vakalarda hiçbir belirti görülmezken bazıları ölümle sonuçlanabilmektedir.

 

İNSAN DOMUZ GRİBİ VAKALARI NERELERDE GÖRÜLMÜŞTÜR?

26 Nisan 2009’da Meksika laboratuar tarafından  18 vaka bildirmiştir.Meksika Başkanı Felipe Calderon; 81 ölümün salgından kaynaklandığından şüphelenildiğini ve halen 374 kişinin hastanelerde yatmakta olduğunu, 929 kişinin ise solunum yolu hastalığı nedeniyle hastanelere başvurduğunu ve yapılan inceleme sonunda evlerine gönderildiği bildirilmiştir .

26 Nisan2009’da ABD, laboratuarda doğrulanmış 20 vaka bildirmiştir.Kanada 6,ayrıca ispanyada 2 vaka görülmüştür..

 

İNSAN DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

İnsanlar domuz gribini genellikle enfekte olmuş domuzlardan almaktadır.  İnsandan insana bulaşta yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak,öksürük ve hapşırık önemli rol oynamaktadır.

  

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Domuz influenza A virus enfeksiyonunda ; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vucutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, başağrısı, üşüme görülebilir. Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishal de görülmektedir. Mevsimsel gribe benzer şekilde, insandaki domuz gribinin şiddeti hafiften ağıra değişebilmektedir.Ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölüm görülebilmektedir. Hastalık özellikle genç ve orta yaş grubunu tutmaktadır. Kronik sağlık sorunu olanlar gibi bazı gruplarda domuz gribi ağır seyredebilmektedir.

DOMUZ ETİ VE DOMUZ ÜRÜNLERİNİ YEMEK GÜVENLİ MİDİR?

Domuz gribinin, usulüne uygun hazırlanan domuz eti veya diğer domuz ürünlerinin yenmesiyle bulaştığına dair bulgumuz yoktur.Domuz influenza virüsu,70 ºC  ölmektedir.   

 

HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELERE SEYAHAT EDECEĞİM. NELER YAPMAM GEREKİR?

               Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış seyahat kısıtlaması yoktur.Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunulmaması, bulaşma riskini azaltacaktır. Solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklar için olduğu gibi başta sabunla el yıkama gibi kişisel hijyen önlemlerini uygulamak son derece önemlidir. Gidilen ülkelerin yerel otoritelerinin öngördüğü tedbirlere uyulması ve gerektiği durumlarda basit cerrahi maske kullanılması hastalığın bulaş riskini azaltacaktır. Ayrıca grip belirtileri görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELERE SEYAHAT ETTİM. NE YAPMAM GEREKİR?

            Hastalık şu ana kadar Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İspanya’da görülmüştür.

            Son 2 hafta içinde hastalığın görüldüğü ülkelere ziyarette bulunmuşsanız ve başta 38 º C’den yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, baş ağrısı, üşüme, kusma ve ishal gibi grip benzeri belirtileriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

 

ULUSLAR ARASI SEYAHATE ÇIKMAYI PLANLIYORUM, HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIM?

             Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması gerekmektedir.
            Zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatler ertelenmelidir.
            En etkili önlem el yıkamadır. Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatın ve mendili atın. Özellikle hapşırma yada öksürme sonrasında ellerinizi su ve sabunla yıkayın.
            Alkol bazlı el dezenfektanları kullalabilir. Hastalığın başlıca insandan insana, hapşırma, öksürme gibi yollarla bulaştığı düşünüldüğünden hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir. Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmak buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayılmasına neden olabilir. Bol sıvı gıda tüketin, iyi beslenin, dinlenmeye dikkat edin.
            Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ALO 184 Sağlık hattından ve www.grip.saglik.gov.tr adresinden alabilirsiniz.” denildi. (AjansSevgi)
DOMUZ GRİBİ NEDİR?
tarih Tarih: 29.04.2009, 14:32 okunma Okunma: 1737
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales