Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DOMUZ GRİBİNE KARŞI ÖNCE PERSONEL AŞILANDI
DOMUZ GRİBİNE KARŞI ÖNCE PERSONEL AŞILANDI

                        Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzman Doktoru Nilgün Fidan Koçyiğit;"   Grip, hasta olan kişilerin öksürmesi, hapşırması sırasında etrafa saçılan damlacıklar aracılığı ile ve yine bu enfekte damlacıkların bulaştığı enfekte yüzeylere elle temas sonucu hızla geniş kitlelere yayılabilme özelliğindedir. Influenza virüsleri cansız yüzeylerde, ortamın ısı ve nem durumuna göre 48 saate kadar canlılığını koruyabilmektedir.

Ata Sevgi

 

                 Muğla Özel Yücelen Hastanesi çalışanları;  halk arasında “ domuz gribi ” olarak bilinen Influenza A ( H1N1 ) virüsüne karşı aşılandı.

                Özel Yücelen Hastanesi Basın Halkla İlişkiler Birimi’nden verilen bilgiye göre, Uygulama hakkında açıklama yapan Özel Yücelen Hastanesi Başhekimi Dr. Necdet Doğu,Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararla domuz gribi aşısı tüm yurtta yapılmaya başlandı. Bu konuda ilk adımı yine sağlık çalışanları atmış oldu. Bizlerde Yücelen Hastanesi çalışanları olarak aşılarımızı olduk ” dedi.

               Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzman Doktoru Nilgün Fidan Koçyiğit ‘te,“ Mart 2009 da Meksika’da bir domuz çiftliğindeki domuzlarda görülen ve domuzlardan insana geçen grip enfeksiyonu tanımlandı. Kısa süre içerisinde bu grip Meksika’nın diğer bölgelerine ve komşu ülke olan ABD’ye yayıldı. Arkasından da kıtalararası yayılım göstererek tüm ülkeleri etkilemeye başladı. Dünya Sağlık Örgütü 11 Nisan 2009 tarihinde bu virüsün neden olduğu ve tüm dünyayı etkileyen enfeksiyonu “Grip pandemisi” olarak ilan etti.

               Pandemik virüs olarak tanımlanan virüsün en önemli özelliği toplumun bu yeni virüs ile daha önce karşılaşmamış olması ve bu virüs ile oluşacak enfeksiyona duyarlı olmasıdır. Pandemik grip virüslerinin bulaşıcılığı mevsimsel gribe göre daha fazladır.  Yeni A(H1N1)” pandemisinin önemli özelliği ise özellikle genç erişkinlerde (10-45 yaş arası) daha çok görülmesidir.  Hastalık hamilelerde ve altta yatan hastalığı olanlarda daha ciddi klinik tabloya neden olmaktadır.

                Grip, hasta olan kişilerin öksürmesi, hapşırması sırasında etrafa saçılan damlacıklar aracılığı ile ve yine bu enfekte damlacıkların bulaştığı enfekte yüzeylere elle temas sonucu hızla geniş kitlelere yayılabilme özelliğindedir. Influenza virüsleri cansız yüzeylerde, ortamın ısı ve nem durumuna göre 48 saate kadar canlılığını koruyabilmektedir. 

                Yeni A(H1N1) ile gelişen gripte görülen başlıca hastalık bulguları mevsimsel gripteki gibi; yüksek ateş, kuru öksürük, boğazda yanma, halsizlik, yaygın kas ve eklem ağrısı, baş ağrısı ve daha az olmakla birlikte bulantı, kusma ve ishaldir.

                   Hastalar hastalık klinik bulguları ortaya çıkmadan bir gün öncesinden, bulgular ortaya çıktıktan bir hafta sonrasına kadar hastalığı bulaştırırlar. Küçük çocuklarda bulaştırıcılık süresi daha uzun olabilir.

                     Destek tedavisi ve istirahat yeterlidir. Hastaneye yatacak kadar ağır hastalıkta virüse yönelik ilaçlar kullanılır.

                       Gribe karşı korunmada başlıca yöntemler aşılama ve kişisel korunma önlemleridir. Bu nedenle salgın döneminde kapalı ve kalabalık alanlarda bulunmamak, özellikle gribe yakalanmış kimselerin hapşırma ve öksürme sırasında ağızlarını mendille kapatmaları, mendillerini tek kullanımda çöpe atmaları, maske kullanmaları, sık sık ellerini yıkamaları, kirli ellerle başkalarının da dokunacağı kapı kolu, telefon ahizesi gibi yüzeylere dokunmamaları önemlidir. Hastalığa yakalanmamak için koruyucu amaçla ilaç kullanılması önerilmemektedir.

                   Halk arasında aşının yan etkilerine dair çekinceler olduğunu biliyoruz, ancak bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar, pandemik grip aşısının yan etkilerinin mevsimsel grip aşısı ile benzer olduğunu göstermektedir.

                  Pandemik grip aşısı (H1N1); hastalığın daha ağır seyretme riski olanlara ve işgücü kaybı nedeni ile hizmette aksamalara neden olacak gruplara yapılacaktır. Ülkemizde de öncelikle; sağlık çalışanları, hamileler, çocuklar ve altta yatan hastalığı olanlar aşılanacaktır ”  dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

DOMUZ GRİBİNE KARŞI ÖNCE PERSONEL AŞILANDI
tarih Tarih: 04.11.2009, 22:30 okunma Okunma: 2018
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales