Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DATÇA ORGANİK BALIN MERKEZ ÜSSÜ OLUYOR
DATÇA ORGANİK BALIN MERKEZ ÜSSÜ OLUYOR

                        Muğla’da giderek yaygınlaşan organik tarım ürünlerine adı Marmaris’le birlikte anılan Muğla’nın dünyaca ünlü çam balı da ekleniyor.  Organik Bal Üretimi ve Kontrolü adlı proje, ilk kez Datça’da başlatıldı ve ilk etapta 500 Adet organik kovan ile yürütülüyor.     
Ata Sevgi
            Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürlüğü imzalı, Muğla Valiliği’nden verilen bilgide; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Organik Tarımı Yaygınlaştırma ve Kontrolü Projesi çerçevesinde gerçekleştirilen “Organik Bal Üretimi ve Kontrolü” projesi Datça ilçemizde başladı.
Projede çalışmayı kabul ederek sözleşme imzalayan 10 arıcıya 50’şer adet organik kovan  ve birer adet bal dinlendirme tankı Muğla İl Müdürlüğünde törenle sahiplerine verildi.
            Muğla İl Müdürlüğü ve Muğla Arıcılar Birliği tarafından ortaklaşa yürütülen projede öncelikle Datça yarımadasında iki ormanlık alan belirlenmiş ve bu alanların organik arı konaklama bölgesi olarak tespit edilmiştir. Datça yarımadası ekolojisi,  nektarlı floranın zenginliği ve basralı çam ormanları bakımından organik arıcılık için oldukça uygundur. Ayrıca doğal sit alanlarının olması da bu üretim şeklini desteklemektedir. Bilindiği gibi Muğla bölgesinde arıcılık “Gezginci Arıcılık” şeklinde yapılmaktadır. Bu nedenle Ülke genelinde de arıcılarımızın konaklayacağı uygun konaklama alanlarının belirlenmesi ile ilgili çalışmalar da devam etmektedir.
            Projede hedef, bir grup arı üreticisini organik bal üretiminin nasıl yapıldığını öğreterek,  organik  kovan ve üretimde gerekli diğer alet ve donanımlarla desteklemek ve  organik bal sertifikası almalarını sağlamaktır.  Bu doğrultuda 2011 yılında organik arıcılık yapacak 10 arıcı ile bir grup oluşturularak grup sözleşmesi imzalanmıştır. Proje kapsamında Müdürlüğümüz tarafından  500 adet Organik kovan imal ettirilmiş, ve her bir üreticiye 500’er litrelik bal dinlendirme kazanı alınmıştır. Proje üç yıllık bir proje olup birinci yılın sonunda organik bal üretimine geçmek hedeflenmektedir. 
Proje ortaklarından olan Muğla Arıcılar Birliği arıcılarımıza Organik bal ve arı ürünlerini alma garantisi vermektedir.
Arıcılık İlimizin önemli üretim faaliyetlerinden biri olup yaklaşık 5000 aile geçimini arıcılıkla sağlamaktadır.  Çam balı üretim sahamız ülke genelinin   % 80’ini oluşturmakta ve ülkemizin bal ihracatının %90’ını karşılamaktadır. Doğal sit alanları İlinin yüz ölçümünün  % 26’lık kısmı kaplaması hem arıcılık, hem de organik üretimler için oldukça önemlidir.
            Organik tarım; sentetik kimyasalları kullanmadan çiftlik döngüsü dediğimiz doğal döngü içinde gerçekleşen, doğaya ve insana dost bir üretim şeklidir.  Üretilen ürünler “5262 sayılı Organik Tarım Kanunu” ve “Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına İlişkin Yönetmelik” gereği üretimin her aşamasında kontrol edilerek “Organik ürün sertifikası” ile sertifikalandırılırlar.” denildi. (AjansSevgi / Marmaris)

______________________________     
Marmaris'ten dünyaya 
İŞ DÜNYASI REHBERİ
 ayrıntılar için lütfen linke tıklayınız.
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

DATÇA ORGANİK BALIN MERKEZ ÜSSÜ OLUYOR
tarih Tarih: 06.02.2012, 02:35 okunma Okunma: 2254
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales