Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DATÇA'DA CAN YÜCEL'İ ANMA ŞÖLENİ
DATÇA'DA CAN YÜCEL'İ ANMA ŞÖLENİ

DATÇA’DA CAN YÜCEL’İ ANMA ŞÖLENİ

            Ünlü Türk Şairi  Can Yücel, ölümünün 10. yılında, Datça’da şölen havasında anıldı. (12 Ağustos 2009) Eski Datça’da Orhan’ın Kahvesi’nde düzenlenen oturumu yöneten  Atatol Behramoğlu, yoğun ilgiyi gördükten sonra, “Adına ister anma, ister şenlik deyin. Can Yücel sadece anılmaz, kutlanır da.” dedi.

Can Yücel’in mezarında  yapılan anma töreninde, CHP Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan ve Datça Edebiyat Günleri’nin onur konuğu Muzaffer İzgü ve çok sayıda Can Yücel hayranı katıldı.  Şairler bizi çoğaltır.” diyen Ataol Behramoğlu,  “Öldükten sonra da çoğaltmaya devam ediyorlar. Bu sadece şiirleri ile ilgili değil, hayatıyla, kimliğiyle, hayata bakışıyla ilgili; şiirin yaşayan bir şey olduğuyla…Bu buluşma çok anlamlı. Biz burada biraz daha çoğalıyoruz. Biraz daha çok insan oluyoruz. Can Yücel’in kimliği bizlerde, hepimizde yaşamaya devam ediyor.” dedi.

           
             Merhum Yücel’in mezarı başında yapılan etkinlik, Yücel’in kızları Güzel ve Su Yücel’in, Yücel’in mezarına  begonvillerden oluşan bir buket çiçek bırakmaları ile başladı. Can Yücel’in torunu Defte Yücel de,  İş Bankası yayınları arasında çıkan “Adı Gibi Bir Şair . Can Yücel” isimli kitabı dedesine armağan etti.

Yücel ailesi adına konuşan Can Yücel’in Kızı Güzel Yücel; “Babam birisi öldüğü zaman şiir yazardı. Birisi doğduğu zaman da şiir yazardı.  Babam yaşamla ölüm arasında gider gelirdi. Bu hayatında da, şiirlerinde de böyledir. Yalnız bu sabah geldiğimde, sesini duymak çok başka bir şeydi. Özlemişim babamı. 10 yıl olmuş. Zaman çok acayip geçiyor. 10 dakika mı, 10 saniye mi, 10 yıl mı?.. Ancak uzun zaman sonra sesini duyduğum zaman, işte o adama koyuyor…  Ama hepimiz buradayız, O’nun yanında. Çok garip bir duygu bu, sanki buralarda onun enerjisi gerçekten çoğalıyor. Anma değil bu yaptığımız. Belki kendimizi görme. Şiirin yaşadığını, canlı bir şey olduğunu gösterdi babam.” dedi. (AjansSevgi /Marmaris)

DATÇA'DA CAN YÜCEL'İ ANMA ŞÖLENİ
tarih Tarih: 16.08.2009, 02:21 okunma Okunma: 2874
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales