Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
Bizim Kadınlarımız Amerika'dan Türkiye'ye Bakış
Bizim Kadınlarımız Amerika'dan Türkiye'ye Bakış

    "Bizim kadınlarımız; / Korkunç ve mübarek elleri, / İnce,küçük çeneleri,kocaman gözleriyle, / Anamız,avradımız,yarimiz / Ve sanki hiç yaşanmamış  gibi ölen, / Ve soframızdaki yeri, / Öküzümüzden sonra gelen. / Ve dağlara kaçırıp uğruna hapis yattığımız..."
                    Nazım Hikmet Ran
                     ..................


                       1857 yılında Newyork'taki bir fabrikada, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 40 bin kadar dokuma işçisi, haklarını kazanabilmek adına greve gittiler ve polislerin müdahalesiyle fabrikaya kapatılan işçiler, çıkartılan yangında yanarak can verdiler. İşte bugünkü 8 Mart, bu katliamda yaşamını yitiren 100’ün üzerinde kadın işçinin dramıyla başladı.
                         Dünya Kadınlar Günü; 26 - 27 Ağustos 1910'da Kopenhag'da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda ilk kez  ortaya atılarak kabul edilip, BM Genel Kurulunda 1977’de 8 Mart olarak ilan edildi.
                         Dünya kadınları için oldukça umut verici bir başlangıçtı bu ama atılan nutuklar, verilen sözler, adına yazılanlar çizilenler, o günden bugüne kadınlarca yaşanılan olumsuzluklara tam çözüm olamadı.

Ükemizde de kutlanan bir çok özel gün gibi sembolik olarak kutlamalar rafında yerini alıp, yılların tozuna terk edildi. Her yıl üstü silkelenip tekrar yerine konan, çoğumuzun anlamından haberi bile olmadığı bir gün oluverdi…
                        Bizim kadınlarımız;

 Yaşlarından önce büyüyen, çocukluk dünyalarını yaşayamayan, genç kızlık rüyalarını ufacıcık pencereden seyreden, henüz cinselliği bile tanımazken para karşılığı babası yaşındakilere gelin edilen ya da berdele verilen, toprakta ırgat, yatakta kadın, söz hakkı elinden alınmış, ailede arka plana atılmış kadınlarımız, gerçekten bilebilirler mi kadın haklarını?
                        Peki, ya ; kadına şiddet halen iç yarasıyken, bu konuda atılan adımlar yasalarda isim olmaktan öteye gidememişken, kadınların korunma taleplerine duyarsızlık halen devam etmekte olup kadınlar sokak ortasında hunharca katledilirken, sığınma evleri halen yeterli işleyişe kavuşamamışken, babası yaşındakilerin cinsel istismarlarına maruz kalan küçücük kızlar suçlu ,suçlular  mağdur durumuna düşürülürken,sapıkların elini kolunu sallayarak dolaştığı,adaletin sıfırlandığı ülkemde kadın hakları var mı gerçekten?
                           Dekolte giyim bile tecavüze tahrik  olarak görülürken, kız çocuklarının eğitim hakları ihlale çalışılırken, kürtaj ve sezaryan cinayet olarak algılanıp, kadınların seçeneklerine müdahaleye kadar varılırken, namus erkeğin elinin kiri, kadının alnının lekesi olmaya devam edip, namus  suçu islediğine karar verilen kadınlar halen töreler gereği toprağa kurban edilirken...KADINI DUYAN VAR MI ?
                           Hamilelikte  yüzlerce kadın tıbbi yardım alamaz ve  birçoğu yaşamını yitirirken, ülkemizde çalışan kadınlar, halen sosyal haklarından yoksun kalırken, kreş, kadın emeği ve istihdamı konusunda sorumlularca verilmiş sözler balon olurken…NEREDE BU KADIN HAKLARI?
                            Yaşamak, evine, sofrasına sahip  çıkabilmek için; evinde dünyanın en ağır işçisi, sokakta ekmek savaşçısı kadınlarımıza, “Kadın Hakları Günü’nüz kutlu olsun.” demekle ,bir karanfil,iki hoş söz 'le vefa borcumuzu ödeyebilir miyiz sizce?
                         Oysaki kadınlarımız; omuzunda taşıdığı mermi, kucağında bebesiyle cephede sırt sırta savaşmamış mıydı erkeklerle ? Unuttuk mu; Nene Hatun’u,Halide Edip Adıvar'ı,Erzurumlu Kara Fatma'yı?
                          Dünya'nın 7 harikasından biri olan Tac Mahal bile bir kadına mezar olarak yapılmamış  mıydı? Hep sevgiden bahsederiz, peki neden hala kadını incitmeyecek, hak ve hukukunu çiğnemeyecek kadar sevebilmeyi beceremeyeniz?
                            Kadın, kaşık düşmanı mıdır halen? Sofrada yeri öküzden sonra mı gelmeli gerçekten? Elmanın yarısında mı kalmıştır sadece? Oysa ki kadın; anne, eş, yar, bacı, evlat, sabırla şevkatle koruyan, bağışlayan, anlayan, kısacası canımıza can,hayatımıza anlam katan ,dünyanın yükünü sırtlayıp sevgiyi birarada tutan değilmidir?..
                             Bilirim ki, zordur benim ülkemde kadın olmak, hem de çok zor!
                            Her ne kadar söz yerini bulmuyorsa da, bir gün gerçek anlamda kutlayabilmek dileğiyle, tüm kadınların bu özel günü kutlu olsun.
                            Huzurla kalınız.
                                                Yazar Nur Niemela / USA

Marmaris ve Tüm Ege'de Her gün bir Yenigün! 
Gazete bayinizden istemeyi unutmayınız!...

MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE
ULAŞMASINA KESİN ÇÖZÜM bir tık yeter!

Bizim Kadınlarımız Amerika'dan Türkiye'ye Bakış
tarih Tarih: 08.03.2014, 00:54 okunma Okunma: 1537
Yorumlar
Yine harika bir yazi. Ellerinize, yureginize saglik. Simdiden bir sonraki yazinizi bekliyoruz...
Tarih: 08.03.2014 - 00:56 | Gönderen: mustafa BULUT
Dogru tespitler ve guzel bir yazi...
Tarih: 08.03.2014 - 01:01 | Gönderen: Muharrem Dogan
eline sağlık,kadınlar günü kutlu olsun nurcuğum
Tarih: 08.03.2014 - 10:50 | Gönderen: rozi
Kadın, erkek değil de, insan olabilsek. Yüreğine sağlık Nur. Çok anlamlı bir yazı olmuş.
Tarih: 08.03.2014 - 13:25 | Gönderen: Rıdvan Yıldırım
CAN DOSTUM, ATATÜRKÇÜ, CUMHURİYET AŞIĞI, ÖZGÜRLÜK VE KADIN HAKLARINI SAVUNAN, CESUR KALEM, FİKİR DOSTUM, NUR'UM: KADINLARA YAPILAN ŞİDDETİ, TACİZİ, HAKSIZLIKLARI, EŞİTSİZLİKLERİ ÇOK AÇIK VE NET VURGULAMIŞSIN... HEM İŞTE HEM DE EVİNDE ÇALIŞAN KADINLARIMIZI DA...KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA SIRTINDA KORKUSUZCA ASKERLERİMİZE MERMİ TAŞITAN KADINLARIMIZ DEĞİLMİYDİ?... TÜM BU GERÇEKLİKLERİ VE BENİM DİLE GETİREMEDİĞİM DAHA BİRÇOK KADINA YÖNELİK HAKSIZLIKLARI ÇOK İYİ ANLATMIŞSIN... ELİNE EMEĞİNE, YÜREĞİNE SAĞLIK....♥ CAN DOSTUN.... MÜNİRE....♥
Tarih: 08.03.2014 - 14:36 | Gönderen: MÜNİRE AKTILAV
sevgili nur bilgi sahibi olmadığım bir açıklama ile başlamışsın yazına..çok beğendim ..kalemine sağlık___
Tarih: 09.03.2014 - 00:09 | Gönderen: ender ak
Sevgili kardeşim her zamanki gibi açık ve laik görüşlerinle her kesimden biz kadınların çeşitli sorunları kader olarak nitelendirilmiş, aileler tarafından başı öne eğilmiş, kimseden yardım görmeden hayat mücadelesi içinde yerini almş kadınların haklarını savunacak kimsenin olmaması acı, bunları dile getirerek hatırlanmasına vesile oldun, yazıların her zaman üstte yer almalı, senin kadar vatan millet uğruna kalemiyle mücadele veren, yüreği büyük kadınlar kutlanmalı, eline emeğine yüreğine sağlık, açık yürekliliğinle seni kutluyorum, seni daha iyi yerlerde görmeyi umuyorum... sevgilerimle..
Tarih: 09.03.2014 - 15:10 | Gönderen: Belkıs Aytürk HAKAN
Sevgili Nur gerçekleri cesurca yazıarına aktararak benim ve benim gibi birçok kadının düşüncelerini de aktarmış oldun.Kadın haklarımınızın korunması ve kadınlarımıza inşaallah daha farklı davranılması dileğiyle,kalemine sağlık.Teşekkürler.
Tarih: 09.03.2014 - 09:52 | Gönderen: İNCİ SARIÇAM
Yine o güzel yüreğinden,harika yazılarla, kadınlarımızın durumunu, mükemmel anlatmışsın..tşklr Nur..
Tarih: 09.03.2014 - 00:05 | Gönderen: Esmahan Balgeçdi
sevgili nur ablacığım yine çok anlamlı bir konuya değinmişsin...kalemine yüreğine sağlık...keşke her insan senin kadar duyarlı olsa...başarılarının devamını diliyorum...
Tarih: 10.03.2014 - 22:41 | Gönderen: çiğdem uyuğ
mutlu gunler nur hanım bu ozel gunu gecekten super bır yazıyla olusuzlestırmıssınız cok guzel olmus tebrık edıyorum ve boyle yazmaya devam edın lutfen bende en ıcten dıleklerımle kadınlar gunu butun dunya kadınlarının bu ozel gununu kutluyorum
Tarih: 14.03.2014 - 17:08 | Gönderen: murat karsıyakalı
SEVGİLİ NUR YAZILARINI SÜREKLİ TAKİP EDİYORUM HARİKA YAZILARININA BİR YRNİSİNİ EKLEMİŞSİN TEK KELİMEYLE HARİKA KADINLARIMIZIN DURUMUNU MÜKEMMEL BİR ŞEKİLDE İFADE ETMİŞSİN BAŞARILARININ DEVAMI DİLEKLERİMLEEE
Tarih: 10.03.2014 - 01:44 | Gönderen: Nihat Kavvasoğlu
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales