Marmaris Bülten
MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BİR YANDA VAN BİR YANDA MARMARİS
BİR YANDA VAN BİR YANDA MARMARİS

            Oldukça yoğun ve anlatılacakları oldukça çok bir haftanın sonunda, sizlerle paylaşmak için, çok beklemeden yazmak istedim.
            
Haftaya Van seyahatim ile başladım… Van ve çevresi köy çocuklarına ücretsiz dağıtılan  Nisi ‘nin Dünyası dergisinin sanat elçileri olarak, Van Valiliği desteğiyle üniversitede ve kültür merkezinde iki konser gerçekleşti.
          
Gitar virtüözü Hasan Cihat Örter ustalığıyla herkesi hayran bırakırken,  gördüğüm ilgi ve sevgiden ve beğenilerden oldukça memnun olarak Van’dan ayrıldım.
          
Bu çok güzel şehirdeki her faaliyette, yöneticilerin sanata verdiği destek,  umut vericiydi.,. Terör bölgesi olarak görülüp bambaşka bir profil beklediğim şehirden, çok farklı çok sıcak izlenimlerle, halkının misafirperverliği, doğasının ve içsel zenginliklerinin çokluğu karşısında şehire tekrar gelebilmek isteğiyle oradan ayrıldım.
          
Ve sonra ki ziyaretim Marmaris’eydi. Çok sevdiğim ve yıllardır tanıyıp takip ettiğim Umur Özlüer ve Selma Sonat ‘ın kurduğu Kalimerhaba  Derneği’nin düzenlediği, 6 .Uluslararası Kadın ve Sanat Festivali’ne olabildiğimce destek vermek için 25 Mart Cuma günü oradaydım.
          
Öylesi bir emek, misafirperverlik  ve sanat aşkıyla karşılaşıyorum ki; her seferinde imkanlar içinde imkan yaratamayan onca kişi varken,  imkansızlıklar içinde harikalar yaratan bu ikili ve onları destekleyen sanat dostlarına hayran olmamam mümkün değil!.. Yıllardır Marmaris sanat hayatına, hep bir bir  tuğlayla örülen duvarlar gibi aynı şekilde bir emekle oluşmuş bir kültür merkeziyle karşılaştım.
          
Marmaris ‘te sanatla iç içe olmak isteyen onca kişiye kucak açan ve pek çok kişiye içindeki cevheri keşfettiren bu merkez;  yapılmamışı yapıp 21 günlük bir kadın ve sanat festivalini son günlerine başarıyla ulaşmıştı.
          
Burada üzüldüğüm nokta, İzmir Konak belediye başkanımız Hakan Tartan gibi sanatsever bir başkanın hem desteğini almış olan, hem de  çalışmalarını takip eden bir sanatçı olarak, Marmaris belediye başkanımız Ali Acar’ın  halkının yoklukta ürettiği onca çalışmaya destek vermediği gibi,  kendilerinin  yapmadığı hiç bir şeye destek vermeyip  ilgisiz kalmaları oldu(?)..
            
Halkının mutluluğunu düşünen bir başkanın en ufak üretilmişe vereceği bir desteğin, hele ki bu bir sanat çalışmasıysa, kat be kat ona döneceğini ve hayatta en çok alkışın ve desteğin sanatçıya olduğunu bilmesi, bir katkıyla alacağı alkışları bilmesi gerekirdi.
            
Bu öyle bir şey ki; gerçek sanatçılar bir çalışma yaparken, Marmaris’te onlarla yarışan bir belediye onları hiçe sayıp ayrı çalışmalar yapıyor!?. Sanatçısına sahip çıkmayan bu tutumu, anlamak mümkün değil!..
            
Halkının kostümüne sahnesine kadar kendi üretip, ortaya koyduğu bir tiyatro oyununun yine halkla buluşması için destek verip tebrik edeceğine, o reklam alanlarında Avrasya sirkini bir sanat olayından öte görüp,  her yerde tanıtım yaptıran bir yönetim gördüm ve cidden çok üzüldüm…
           
Öğrendiğim kadarıyla Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar; Marmaris Kültür Merkezi’nin açılışına katılmamış, Datça Belediye başkanı açmış Marmaris Kültür Merkezi’ni. Hiçbir etkinliğe bir tebrik bir çiçek bile yok, aksine yapılanları hiçe saymak var  ve  “Biz de kültür merkezi inşaat başladık.”  vs. gibi  rekabetçi görüntü veren bir yapıda Marmaris Belediyesi…
           
Hiçbir yerde görülmemiş 21 günlük bir etkinlik var  ve bitiyor.  kaymakamımız Sayın Serdar Polat, İçmeler Belediye Başkanı’mız  Sayın Zeki Eren orada ama Marmaris Belediye Başkanı’mız  Sayın Ali Acar orada  yok?..
              
Tek söyleyebileceğim; biz sanatçılar asla politik olamayız, düşünemeyiz de!..Ben olamam  açıkçası. Ben hizmete, üretilene üretene destek verene saygı duyarım. Marmaris gibi güzel bir şehir…
              
 Bir yanda Van, bir yanda MarmarisKapıları sonuna kadar açık başkanlar bir yanda, halkının ürettiğiyle yarışan bir başkan, başka bir yanda...
                                                         Müzikolog Ses Sanatçısı
                                                                 Serap Yenici

BİR YANDA VAN BİR YANDA MARMARİS
tarih Tarih: 09.04.2011, 03:08 okunma Okunma: 3484
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales