Marmaris Bülten
MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BU ULUS SİZE İLELEBET MİNNETTAR !..
BU ULUS SİZE İLELEBET MİNNETTAR !..

BU ULUS SİZE İLELEBET MİNNETTAR !..

            Dört nala gelen uzak Asya’dan, Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim. Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen bu toprak, bu cehennem, bu cennet bizim.  Şair bu dizeleri yazsın diye vuruldu belki Elif.  Hanife bacı bu yüzden bebesinin üzerini değil de Memedin mermisini örttü yaşlı babasından aldığı battaniyeyle. 

            Türkiye, geçtiğimiz gün ATV ekranlarından yayınlanan Kurtuluş Savaşı destanını yazanların yürek burkan görüntülerini izledi. Genel Kurmay Başkanlığı’nın foto film arşivinde yıllardır sakladığı Cumhuriyetle yaşıt görüntüler herkesi gözyaşına boğdu. Nasıl ağlamasın ki… Cepheye su taşıyan Fatma ananın vuruluşu an ve an kameralardaydı. Ayşeler, Fatmalar, Zeynepler, Haticeler cepheye koşuyordu bir elinde yavrusu ötekinde acı yüklü kaderi. Analar, bacılar koşup gelmişler cepheye Mehmetçiğin yanında ekmek olmuşlar su olmuşlar.  Mermi bulamayan suyla doldurmuş bakracını, “su götüreyim” demiş yüreği kavrulmuş Mehmetçiğe.

             İşte tam orda tüm Türkiye’nin yüreğini burkan görüntü; Kurşunlar bakraç elindeyken yakaladı Elif’i. Önce bakraç düştü yere sonra o koca yürekli Elif kadın. Düştü de bir ah dedi mi Elif demedi elbet, göğsüne bastırdı elini sonra usul usul düştü yere. İkinci görüntüde yine bir ana vardı. Şerife bacıda top mermisinin üstüne giderken birinci bomba yanında patladı. Kaçmadı Şerife bacı ilerledi vatan diye. Ta ki ikinci bomba yanında patlayana kadar. Vatan sağolsun.

             Üçüncü görüntü de; evladı hasta bir ana var yine. Yavrusunu da almış gelmiş Hanife bacı kağnısıyla düşmüş yola. Minik bebesi Mustafa hastaydı, battaniyeye sarılı yatıyordu ama komadı battaniyeyi üzerinde Mustafa’nın Hanife bacı. Aldı battaniyeyi mermilerin üzerini örttü. Onlarda evladıydı çünkü, onlarla kurtaracaktı vatanı. Ağlamadı Mustafa şöyle bir elini kaldırdı; “ne durursun ana gidek” dedi sanki.  

            Akın akın gidiyor Türk kadını cepheye. Yürüyor gece gündüz; torunun, bebesinin yüzü ağarsın göğsü kabarsın diye. Cephe gerisindekiler, çorap oluyor kazak oluyor, cephedekiler siper oluyordu yağmur gibi yağan mermilere.

             Bir vatan doğuyordu anaların avucunda koskoca bir vatan. Siz rahat uyuyun toprağınızda. Torunlarınızın bebelerinizin yüzü ak başı dik. “Ulus size ilelebet minnettar kalacak.”

Ramazan Ergen / Marmaris

BU ULUS SİZE İLELEBET MİNNETTAR !..
tarih Tarih: 30.07.2009, 15:51 okunma Okunma: 2665
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales