Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BU NE SEVGİ AH HOCAM!..
BU NE SEVGİ AH HOCAM!..

                      BU NE SEVGİ AH HOCAM!..

          Günümüz koşullarında sosyo ekonomik olarak  yeterince zorlanan üniversiteli gençlere hocalarından akademik destek.

            Ahmet Keskin / Marmaris

    Marmaris Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü  Yard.Doç.Dr. Fikret Karademir; kendi öğrencilerine Gıda Zehirlenmeleri konusunda konferans verdi.

Anı zamanda  14 Mart Tıp Bayramı’ na da denk gelen Cuma günü yapılan konferansa, okul öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Karademir yaptığı konuşmada; “ Gıda kaynaklı hastalıkların çoğu patojen bakteri, ve virüslerin neden olduğu gıda yollu enfeksiyondur. Bu tür enfeksiyonlar genelde besinin hatalı depolanması, hazırlanması veya servisinin yapılmasından kaynaklanır. Yemek hazırlanması sırasında veya sonrasında hijyen kurallarına uyulması bir hastalığın bulaşma olasılığını azaltır. Besinin hastalığa yol açmaması için onun takibine beslenme güvenliği denir.

Gıdalarımızın çoğunda çeşitli bakteriler bulunmaktadır. Ancak bunlar doğal şekillerde ve belli bir oranda bulunur. Aşırı bakteri çoğalması sonucunda söz konusu besin vücuda alındığında gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir. Isı ve zaman faktörleri gıda üzerlerindeki bakteri oluşumlarında doğrudan rol oynar.

               Ayrıca bakterilerinin çoğalmasında en önemli etmenlerden biri ortamın ısı sıcaklığıdır. 5 ila 60 C arası sıcaklıklar bakterilerin üremesi açısından uygun ortamlardır. Bir başka etmende ortamın nem seviyesidir. Nem' in yüksek oluşu bakterilere elverişli bir ortam hazırlar.

              Et,Yumurta, Süt ve Süt Ürünleri, Kümes Hayvanları eti, İşlem Görmüş etler, Deniz Ürünleri gibi gıda maddelerinde bakteriler, daha rahat üreyebilmektedirler. Bu bakterilerin vücuda alınması ile bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, bilinç kaybı, havale, rahatsızlık hissi, hareketlerde uyumsuzluk, alerjik reaksiyonlar ortaya çıkmaktadır.” dedi.

 Konferans sonrası görüşlerini aldığımız Karademir; “ Marmaris’ te yaklaşık 250 öğrencimiz okuyor. Doğal olarak gerek okulda, gerek se barınırken, yeme içme  ihtiyaçlarını topluca gideriyorlar. Günümüz ekonomisi ve yaşam koşulları bunu gerektiriyor. Bende hiç birini diğerinden ayırmadığım çocuklarımıza, gençlerimize katkısı olur düşüncesiyle “ Gıda zehirlenmesi” konusunda bilgilendirmeye çalıştım. “ dedi.(AjansSevgi)

 

BU NE SEVGİ AH HOCAM!..
tarih Tarih: 16.03.2008, 22:46 okunma Okunma: 1591
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales