Marmaris Bülten
MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI GÜLLÜK’TE BİR GÜZEL SEVENLERE ÖZEL…
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BUGÜN MİRAÇ KANDİLİ 2011
BUGÜN MİRAÇ KANDİLİ 2011

                Muğla İl Müftü Vekili Zekeriya Çelik’in Miraç Kandili açıklaması: “28 Haziran Salı gününü Çarşamba gününe bağlayan gece, mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olan ve pek çok ilahi lütuf ve ihsanla dolu Miraç Kandilini idrak edeceğiz.
                    
Yüce Allah tarafından âlemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz Muhammed Mustafa (sav)’ın, Cenab-ı Hakk’ın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen İsrâ ve Miraç, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Miracın özünde her türlü kötülükten arınma, insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, paylaşma, sorumluluk, zamanın önemini kavrama ve ilahî emirlere teslimiyet göstererek tertemiz bir kulluğa ve yüce mertebelere erişme vardır. 
              
Miraç hadisesinde, bütün Müslümanların bu manevî tecrübe ve yükselişi kendi hayatlarına taşıma imkanı mevcuttur. Zira bizzat Sevgili Peygamberimiz (sav) tarafından “mü’minlerin miracı olarak” nitelenen, İslam’ın temel ibadetlerinden biri olan ve iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade eden namaz, hepimize bu imkanı sağlamaktadır. Çünkü mü'min, namazda Rabbinin huzurunda durarak, sadece O'na kulluk etme ve sadece O'ndan yardım isteme  fırsatı bulur. Kişi Namazda sadece bedeni ile değil özüyle, gönlüyle, duygu ve düşüncesiyle Allah’a yönelir. Rabbi ile baş başa kalmanın mutluluğunu yakalar,  Daima O’nun gözetimi ve desteği altında olduğu bilincine erişir. Bu bilinçle bireysel ve toplumsal ilişkilerinde her zaman Allah’ın huzurunda ve gözetiminde olduğu inancıyla daha dikkatli, titiz ve sorumlu bir tavır içinde olur. Dolayısıyla namaz, dost doğru kılındığında, iç dünyamızdaki manevi yükselişi ve arınmamızı sağlayarak bizi her türlü kötülüklerden alıkoyar. Nitekim “(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı sürekli hatırda tutmak ve O’nun lütuf ve murakabesi altında olduğumuz bilincini diri tutmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.” (Ankebut, 29/45) ayeti bu hususu açıkça vurgulamaktadır.
                  
Mübarek Ramazan ayına adım adım yaklaştığımız ve mübarek gün ve gecelerin yoğun olarak bulunduğu bu günlerde,  diğer önemli bir husus ta, her yıl olduğu gibi bu yılda  okulların tatile girmesiyle birlikte, ilimiz genelinde tüm camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda,  27 haziran Pazartesi günü Yaz Kur’an Kursları başlayacaktır. Yetişmekte olan neslimizin doğru ve sağlıklı Din eğitimini aldığı yerlerden biri de hiç şüphesiz ki camilerimizdir. Çocuklarımızın camilerle tanışması, Kur’an okumayı öğrenmesi, manevi değerleri özümseyip, benimsemesinde Yaz Kur’an Kurslarının rolü büyüktür. Çocuklarımızı doğruya, iyiye, güzele teşvik ve yönlendirmede anne-babalara büyük görev düşmektedir. Bu sorumluluğumuzun bir gereği olarak vatandaşlarımızdan çocuklarını Yaz Kur’an Kurslarına göndererek,onları teşvik, takip ve takdir etmelerini ve onların vatanına,milletine,ailesine,topluma yararlı iyi bir insan olmalarına katkı sağlamalarını istirham ediyorum.
               
Bu güzel manevi iklimlerin, sen ben kavgasının ve her türlü ayrımcılığın ve dışlamanın ortadan kalkması, gönül dünyamızda huzura, insani ilişkilerimizde olgunluğa, toplum hayatında barış ve esenliğe erişebilmeğe vesile olması temennisiyle aziz milletimizin değerli Muğlalı hemşerilerimizin ve bütün Müslüman kardeşlerimizin Miraç Kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Mevla’ya açılan ellerin ve yapılan duaların, bütün İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını, başta yakın çevremiz ile İsrâ ve Miraç mucizesinin cereyan ettiği kutsal topraklar olmak üzere bütün dünyada hak ihlallerinin sona ermesini, acı ve göz yaşının, şiddet ve umutsuzluğun yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. (AjansSevgi / Marmaris)

BUGÜN MİRAÇ KANDİLİ 2011
tarih Tarih: 28.06.2011, 10:51 okunma Okunma: 1662
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales