Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BODRUM'DA DİBEKLİ HAN SANAT KÖYÜ
BODRUM'DA DİBEKLİ HAN SANAT KÖYÜ
BODRUM’DA DİBEKLİ HAN SANAT KÖYÜ
 Ata Sevgi

Bodrum'un Ortakent beldesinin Yakaköy Mevkii’nde, sanatçıların çalışmalar yapıp, eserlerini sergileyecekleri ''Dibekli Han Sanat Köyü" kuruldu. Dibekli Han Sanat Köyü'nün Halkla İlişkiler Sorumlusu Özge Tezer'den alınan bilgiye göre;

               Mimar Gülay Tezer ve eşi Cenap Tezer tarafından 40 dönümlük alana  kurulan sanat köyünde; atölyeler, sergi salonları, el sanatları merkezi, etnografya müzesi, resim galerisi, kahvehane ve bir eskici bulunuyor.

Öncelikle sanatçıyı koruyacak uygulamalar yapacaklarını belirten Tezer çifti;”Sanatçının emeğinin ticaret yapanların eline geçmesine mani olursak, mutlu olacağız. Sanatçıların çalışmalarını yapabilecekleri 20 adet atölye projelendirildi, bunlardan bir bölümü tamamlandı. Sanat köyünde sanatçıların ve sanata ilgi duyanların kalabileceği 14 adet de ev yapacağız. 'Köydeki duvarlarda eski taşları kullandık. Bu taşlar Anadolu'da rahatlıkla bulabileceğiniz taşlar.

               Köyü gezerken her köşede eski dönemlere ait sanat eserleri bulacaksınız. Köyde yapılan çalışmalar   ise   tamamen   el  işçiliğine   dayanıyor. Köyde boncukçuların, demircilerin, ressamların,heykeltıraşların çalışmaları olacak. Belirli aralıklarla belgesel gösterimlerle de farklı ülkelerin kültürlerini tanıtacağız. Köyün bir meydanı oluştu. Bu meydanda, Anadolu'da üretilen eserleri satan dükkanlar var. Üretimlerin bir kısmı da hanımlar tarafından yapılıyor. Sanat atölyelerini yavaş yavaş tamamlıyoruz. Köyün sineması ve kahvehanesi kuruldu. Anadolu yemeklerinin yapıldığı restoranımız var. Köyde tekstil müzeside kurulacak''dediler.(AjansSevgi/Marmaris)
Ayrıntılı bilgi için:  http://www.dibeklihan.com/
 
  
BODRUM'DA DİBEKLİ HAN SANAT KÖYÜ
tarih Tarih: 21.05.2009, 12:54 okunma Okunma: 5154
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales