Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BENZİN 4 TL’Yİ AŞTI SABIRLAR TAŞMAK ÜZERE
BENZİN 4 TL’Yİ AŞTI SABIRLAR TAŞMAK ÜZERE

                          Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türkiye’de halkın tepkisine rağmen zamlar durmaksızın devam ediyor. Son yapılan zamlarla benzinin litresi 4 TL’yi aştı.
                  
 Zam sonrası araç kullanıcılarına bir dizi tasarruf önerileri getiren Tüketici Hakları Derneği (THD) Marmaris Şube Başkanı Mehmet Hasbioğlu dün (27 Aralık 2010) yaptığı açıklamada; “Bildiğiniz gibi Türk Tüketicisi dünyanın en pahallı benzinini mazotunu kullanmaktadır. Yine bilindiği gibi akaryakıta yapılan zam sadece araç sahiplerini ilgilendirmekle kalmıyor. Bu zam akaryakıtın üretimde girdi olarak kullanılması ve nakliye fiyatlarını artırması nedeniyle vatandaşlarımıza “iğneden ipliğe zam” olarak yansıyor.
              
2008 yılında ham petrolün varil fiyatı 150 dolar seviyesinden küresel krizle birlikte 60 dolarlara kadar geriledi. Ancak hükümet petrol fiyatlarındaki düşüşü vatandaşa yansıtmak yerine vergileri yükseltmeyi tercih etti. Oysa 1 varil petrol 80 dolardan 88 dolara çıkınca benzine son 1 haftada ikinci zam geldi. 2003’de yıllık ortalama fiyatı 1.799 TL/litre olan 95 oktan kurşunsuz benzinin, 2010 yılında son zamla birlikte yıllık ortalama 3.668TL/litre oldu. Benzin fiyatları  ise ortalama  %203 arttı.
                 
Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türkiye’de benzinin litresinden 2,4 lira  vergi alınırken; İspanya’da benzinin litre fiyatının tamamı ise sadece 2,3 lira.
İngiltere’de bir litre benzinin satış fiyatı 2,74, Almanya ve Fransa’da 2,82 lira. Ekonomisi iflasın eşiğinde olan Yunanistan’da bir litre benzinin satış fiyatı 3 lira. Küresel krizin tüm dünyaya yayıldığı ABD’de ise bir litre benzinin satış fiyatı sadece 98 kuruş. Türkiye’de bir depo benzin 200 Liraya dolarken komşumuz Suriye’de bir aracın deposu sadece 70 liraya doluyor.
               
Ülkemizde benzin - motorinden lüks tüketim mallarında olduğu gibi hem Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmakta hem de fiyata ayrıca  KDV uygulanmaktadır.  Ortalama maliyeti 1 lira civarında olan benzinin fiyatı son zamla 97 oktan benzinde 4 lirayı aşmış bulunuyor.  Bu kadarının “Köprüden geçenden beş, geçmeyenden on alan” Deli Dumrul’u bile kıskandıracağı ortadadır. Yani kısaca Türkiye’de benzin pompasından  bir benzin, iki zam akıyor.
                    
Bu vergi politikasıyla ve fiyatlar serbestçe belirlendiği sürece  faturayı Türk halkı ödüyor. Bu nedenlerle tüketici haklarına uygun bir akaryakıt politikası için hükümete  şunları öneriyoruz:
                 
1. Akaryakıt fiyatlarının belirlendiği kurullarda  tüketiciler temsil edilmelidir.
              
2. Akaryakıttan ÖTV kaldırılarak verginin vergisi uygulaması sona erdirilmelidir.
              
3. Halkın alım gücü dikkate alınarak akaryakıt fiyatları dünya standartlarına çekilip tavan fiyat uygulamasına geçilmelidir. 
                
4. Dünya ölçeğindeki her fiyat artışında akaryakıt vergileri de  aynı  ölçüde indirilerek akaryakıt fiyatlarında istikrar sağlanmalıdır.” dedi.  (AjansSevgi / Marmaris)

BENZİN 4 TL’Yİ AŞTI SABIRLAR TAŞMAK ÜZERE
tarih Tarih: 28.12.2010, 11:57 okunma Okunma: 1524
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales