Marmaris Bülten
MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BELEDİYE BAŞKANLARI AĞABEYLİK YAPMALI
BELEDİYE BAŞKANLARI AĞABEYLİK YAPMALI

                       Aslen Köyceğiz’li olan, Çiçekçilik Sektörü’nde Marmaris’te artık bir marka olan Nur Çiçekçilik sahibi Mehmet Özdemir’in, tesadüfen çiçekçilik işine girdiğini ve aslında Madem Teknikeri olduğunu biliyor muydunuz?..
                      Trakya Üniversitesi’nden  Maden Teknikeri ve Yeraltı Topoğrafı olarak mezun olan Mehmet Özdemir; Denizli’ ye bağlı Tavas İlçesi’ nde Krom üreten bir İsveç Firması’nda, yer altı sorumlusu olarak çalışırken, 1994 Ağustos’unda,  askere gidecek olan okul arkadaşı Mehmet Çepkan’ın Çepkan Çiçekçilik firmasını kendisine emanet etmesi üzerine, Nur Çiçekçilik’in başlangıcı olan çiçekçilik işine de girmiş olur. Çepkan’ın askerlik dönüşü emaneti sahibine teslim eden Özdemir sonrasında, çok sevdiği  çiçekçilik işini  kurucusu olduğu Nur Çiçekçilk adıyla o günden bu güne devam ettirmektedir. 
                      Marmaris’in sevilen iş adamlarından olmayı başaran Özdemir; toptan perakende çiçek satışının yanı sıra Köyceğizde kendisine ait arazide de turizm  tesislerinin olmazsa olmaz ağaçlarından olan Palmiye üretimi ve satışını yaparak, bölgenin çevre düzenlemesine de doğal katkı sunmaktadır. İsterseniz bundan sonrasına Özdemir’in kendi anlatımıyla devam edelim…

            (Hazırlamış olduğu BELEDİYE BAŞKANLARI AĞABEYLİK YAPMALI başlıklı yazısının daha önce Marmaris’te bir yerel gazetede aceleye getirilip, düzeltme yapılmadan yayımlanması üzerine, olabilecek yanlış anlamaların önüne geçmek için bir kez de bizim yayımlamamızı isteyen Sayın Mehmet Özdemir’e memnuniyetlerimizle teşekkür ediyor ve yazısını görüşlerinize sunuyoruz.)

BELEDİYE BAŞKANLARI AĞABEYLİK YAPMALI        
            1994 yılı ve hemen sonrasında Marmaris, ufku açık memleketti ve işleri yetiştirememekten yakınırdık…
            Zamanın Belediye Başkanı Rahmetli İsmet Karadinç bir gün bana, “Marmaris’e çiçekçiliği öğretmeye başladınız.” deyince, “Marmaris’e öğrettik ama belediyemize öğretemedik!..” demiştim. O günden sonra belediye, çevre düzenlemelerine daha fazla önem verir oldu.
               Genelde yapılan uygulamalar iyi yönde ama mevsimlik uygulamalarda bariz gözle görülen yanlışlıklar yapılıyor. Bu iş,  işini bilen kişiler tarafından yapılmalı. Bugün için Sayın Belediye Başkan’ımız,  peyzaja çok önem veriyor ama tek başına sayılır. Yapılan işleri personellerinin ve halkın da önemsemesi gerekiyor.
“Elindeki çöpleri, çiçeklerin arasına atan kişiler için bin tane daha adam çalışsa, yine yetmez.” Şeklinde görüşlerini açıklıyor Sayın Başkan (?)...
            94 yılı ve hemen sonrasında, İskandinav Ülkeleri’nden insanlar geliyordu Marmaris’e. Gerçek sevgiyi ve doğru hizmeti gösteremeyince, onları da küstürdük.
Fazla fazla paralarını aldık, ne kazandığımız paranın bereketini gördük  ne de onları kazanmak için yeni bir çaba gösterdik.
            Ve sonrasında da yine Marmaris’te, birbirimizi seyrettik, birbirimizin peşine düştük. Biz birbirimize sahip çıkamadık!.. Dışarıdan gelenler keyif çattı ve bu işten karlı çıktı. Osmanlı’daki gibi dışarıdan gelenlerle evlenilince, araya yabancılar da girdi ve bencilliğe düşüldü.
Aklımızı başımıza alıp, düşünerek çözüm aramak yerine; açıklar kapatılacağına, herkes birbirinin açığını arar hale geldi. Profesyonel yöneticiler olamadık, yetiştiremedik. Seçimler bitince, politikayı bitiremedik!..
             ……………..
             Marmaris’te apartlar kaldırılarak; bir kulüp bir butik otel kimliği ön plana çıkarılarak, yeniden birleştirilmeli. Apart ve otel sahiplerinin patronlukları geri plana alınıp, tesislerin profesyonel yöneticilerle yönetilmelerinin önü açılmalı! Yılsonunda pay dağılımları yapılıp, herkes hissesini almalı!..
             Marmaris’in nefes alıp yeniden hayata dönmesi için yeniden bir düzenlemeye ihtiyacı var.  Şu an Marmaris’te yaşayanlar, genel ekonomi olarak en alt seviyede! Bundan sonrası için ortak çözümü bulup mutlaka yükselmeliyiz.
            Kişisine göre ayırım yapmadan, kişilerin yanlışlarına da dikkat çekerek, artık Marmaris Halkı’na  ağabeylik yapması gerektiğini düşündüğümüz Belediye Başkanlarımız’a da yardımcı olmalıyız. Yeterli mi sizce?.. Hayır tabii ki, bu noktada Belediye Başkanları da gerçekten ağabeylik yapmalı!.. Herşey politika değil, bunu hatırlamalı. Dikkat bu devran böyle devam ederse kaçış yok, hepimiz kaybedeceğiz!..
            Eskilerde  İstanbul, Antalya, Marmaris diye anılırdık…
Şimdilerde ise  Çeşme, Alaçatı, Alanya, Bodrum bizi geçti.
            Marmaris Genç İş Adamları Derneği (MAGİAD) yeni yönetiminde, Başkan Yardımcısı olarak sorumluluk aldım. Derneğimizde de; Marmaris’ i nasıl eski haline getirebiliriz?’ düşüncesiyle, sorunlara çözüm arıyoruz. Her konuda birleşme zamanı geldi de geçiyor...
             Herkesin dikkatine; Şarkılar birlikte söylenirse klasikleşir ve unutulmazlar arasına girer!..
                     Mehmet Özdemir - MARMARİS

Marmaris'ten dünyaya İŞ DÜNYASI REHBERİ 
http://www.marmarisbulten.com/Haber/MARMARiS_iS_DUNYASi_ve_KAMU_KURUMLARi_REHBERi/

 

BELEDİYE BAŞKANLARI AĞABEYLİK YAPMALI
tarih Tarih: 10.07.2012, 13:33 okunma Okunma: 3273
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales