Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BALIKÇILAR RASTGELE...
BALIKÇILAR RASTGELE...

BALIKÇILAR RASTGELE...

Av sezonu 1 Eylül'de başlıyor. Muğla Valiliği’nden dün (28 Ağustos 2009) verilen bilgide,  2009 – 2010 Yılı Av Sezonu’nun 1 Eylül 2009’da başlayacağı, yasaklar ve avlanma sınırlarına dikkat edilmesi istendi.

            Muğla Tarım İl Müdürlüğü imzasıyla yapılan duyuruda; “ 2009-2010 av sezonu 01 Eylül 2009 günü başlayacaktır. Bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürebilirliğinin sağlanması amacıyla ülkemiz de avcılık dört yılda bir yayımlanan Tebliğ çerçevesinde yapılmaktadır. Bu tebliğ 01.09.2008 – 31.08.2012 tarihleri arasında ticari amaçlı su ürünleri avcılığında uyulması gereken yasak, sınırlama ve yükümlülükleri belirtmektedir.

                Nüfus artışı, tüketici bilincinin gelişmesi, teknolojik gelişmeler ve çevresel faktörler nedeniyle canlı deniz kaynaklarının yaşam ortamları daralmakta, kontrolsüz ve aşırı avcılık sonunda balık stokları yok olmaya başlamıştır.

                Su ürünlerinin üreme alanlarının kirlenmesini önleyici tedbirler almak, uygun avlanma metotlarını ve avlanma zamanlarını, avlanma teknolojilerini iyi belirlemek ve her şeyden önemlisi su ürünleri kaynağını tüketmeden gelecek nesillere aktarabilmek büyük önem arz etmektedir.

                Ayrıca su ürünleri avlanma yöntemleri ile araç ve gereçlerinin doğal stokların korunmasına yönelik olarak iyileştirilmesi av araç ve gereçlerinde seçiciliğin arttırılması bu kapsamda balıkçılık av takımlarının standart hale getirilmesi avcılık için önemli hususlardan biridir.

                Trol gemilerimizin Ege denizinde uygulanan kıyıdan itibaren 1.5 millik mesafeye, Gırgır gemilerimizin ışık yakmadan 10 Kulaç (18)m, ışık yakarak 30m derinlikten daha sığ sularda avcılık yapmamaları balıkçılarımızın 2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde getirilen yasak ve sınırlamalara uymaları İlimiz balıkçıları, balıkçılık ve ülke balıkçımızın menfaatinedir.

                Yeni av sezonunun açılması münasebetiyle gırgır gemilerinin avladığı Kupes, Sardalye, Tirsi, Uskumru Palamut Torik vb. balıkların aşırı derecede avlanması neticesinde balık hallerinde fiyatların düşmesi sonucu,  pazar fiyatlarını dengeleme amacıyla avlanan balıkların hiçbir surette denize dökülmemesi gerekmektedir.

                2009-2010 av sezonunun ilimiz ve ülkemiz balıkçılarına “RASTGELE” diyerek kazasız, hayırlı ve bol kazançlı bir yıl olmasını dilerim.” denildi. (AjansSevgi / Marmaris)

BALIKÇILAR RASTGELE...
tarih Tarih: 29.08.2009, 23:49 okunma Okunma: 1670
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales