Marmaris Bülten
MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BAHRİYE ÜÇOK’U SAYGIYLA ANIYORUZ
BAHRİYE  ÜÇOK’U  SAYGIYLA  ANIYORUZ

Aydınlanma mücadelemizin kadın önderi İslam Tarihçisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahriye ÜÇOK’un, katledilişinin 19. yılındayız. 31 Ocak 1990 günü Muammer Aksoy’u, 07 Mart 1990 günü Çetin Emeç’i, 4 Eylül 1990 günü de Turan Dursun’u  aramızdan alan gerici saldırganlık, 6 Ekim 1990 günü de Bahriye Üçok’u katletti.

Lise öğretmeni,  Öğretim üyesi, Cumhuriyet Senatosu üyesi, Halkçı Parti milletvekilliği görevleri ile bir kadın olarak yaşamının her anını halka hizmetle geçiren  Bahriye üçok,  kendi yaşamını şu sözlerle ifade ediyordu: 

"Benim Hayatım, tamamiyle mücadeledir.”

O, bu mücadeleyi, Cumhuriyet Devrimlerini ve Atatürk İlkelerini savunmayı temel görev bilerek yürüttü. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki görevini bir aydınlanma neferi olarak yerine getirdi. Laikliği hedef alanlara kaşı şu cümlelerle karşı çıktı: 

“Amaçlanan kafaların içidir. Hedeflenen, Türkiye’de laikliği kaldırmak, yerine şeriat düzenini getirmektir. Tanrı’ya tapmak, islam dinine bağlanmak,dini kuralları yerine getirmek gericilik değildir.Tanrıtanımazlık da ilericilik değildir. Cumhuriyet en kötü dönemini yaşamaktadır. Gericiler, toplumsal adalet kavramını örtmek için tanrısal adalet kavramını ileri sürerler.”

Bahriye Üçok, ilerici ve gerici olmanın ölçütünün inançlar değil, yurt sevgisi olduğunu  biliyordu. Ona göre gerçek irticacı “emperyalizmle işbirliği yaparak vatan menfaatlerinden vazgeçenlerdi.” 

Eserlerinde ve konuşmalarında, irticanın ortaçağ kalıntısı olduğunu belirtiyor ve bugün, gericiliği besleyen mihrakların emperyalist devletler olduğunu işaret ederek, ülkedeki tüm geri kalmışlığın, kendi gücümüze güvenerek aşılacağını ifade diyordu. 

Bir  kadın olarak, kadınların hakları için de mücadele etti. Cumhuriyet devrimleri kazanımlarına sahip çıkma sorumluluğunu kadınlara şu sözlerle anımsatıyordu. 

“Ne zaman gericilik başlasa, ilk tehlike, kadın haklarınadır.”

Milleti temsil eden bir vekil olarak yabancılara toprak satışına karşı çıkmaktan, Melet Irmağı’ndaki balık neslinin korunmasına, fındık üretcisinin sorunlarından, sürgüne gönderilen köy öğretmenlerinin haklarının aranmasına , SSK, Bağkur, Emekli Sandığı üyelerinin  uğradıkları mağduriyetlere dek her toplumsal sorunda, soru soran yol ve çözüm arayan  oldu. 

Onu katledenler, özünde kendi çıkarlarını katlettiklerini bilmiyorlardı.Bu gidişle bu gerçeği görmeleri de mümkün olmayacaktır. 

Bugün, savunduğu değerler uğruna yaşamını feda eden Bahriye Üçok’u yitirişimizin 19. yılında, burada, kadın ve erkek yurttaşlar olarak şunu görüyoruz: Gericilik, doymaz bir iştiha ile saldırmaya devam ediyor. Kubilaylardan Kışlalılara uzayan cinayetlerin hedefinde şimdi Cumhuriyet Devrimleri ve Kurumları  duruyor.Cumhuriyet Devrimlerini yok etmek, hepimizi yok etmektir.Biliyoruz. Biliyoruz ve karşı durmaya hazırız. 

Bahriye Üçok ve tüm aydınlanma mücadelesi şehitlerimizi saygıyla anıyor, onlara layık olmak için nöbette olduğumuzu duyuruyoruz.  06.10.2009

KATILIMCI KURULUŞLAR:

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

ANADOLU EĞİTİM-SEN 

BAĞIMSIZ CUMHURİYET PARTİSİ 

ANKARA KIZ LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

CUMHURİYET GAZETESİ OKURLARI (CUMOK-ANKARA)

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ

EĞİTİM İŞ SENDİKASI

HACI BEKTAŞ  EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ

NÜSHED

ULUSAL EĞİTİM DERNEĞİ

BAHRİYE  ÜÇOK’U  SAYGIYLA  ANIYORUZ
tarih Tarih: 08.10.2009, 03:42 okunma Okunma: 3226
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales