Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BAHAR ALERJİSİNE DİKKAT!
BAHAR ALERJİSİNE  DİKKAT!

BAHAR ALERJİSİNE  DİKKAT!

Doğanın uyanışıyla beraber, ayrı bir kimlik kazanan güzel şehrimiz; rengarenk çiçekler, yemyeşil çam kokulu dağlar ve şarkı söyleyen kuşlar ile baharı karşılar.

 Ama ne yazık ki baharla beraber gelen bahar alerjisi; polenlerin havada cirit atmasından dolayı, polen (çiçek tozu)  alerjisi hastalarının kabusu haline gelebiliyor. Bitkilerin havaya saçtığı polenler, alerjik belirtilerin artmasına neden oluyor.Havada dans eden polenlerin solunum yoluyla vücudumuza yerleşmesini bağışıklık sistemimiz, hiç de misafirperver karşılamaz. Düşman olarak algılayarak takip altına alır ve savunmaya geçer. Bu durum bizim hasta olmamıza neden olur.

            Polenlerin solunum yoluyla önce buruna sonra, bronşlarda veya gözlerde yerleşmelerinden dolayı bu bölgelerde hastalıklara neden olur. Alerjisi olan kişinin hangi cins polene karşı alerjisi olduğu belirlenmelidir ve o kişi, o bitkinin yoğun olduğu bölgeden uzak kalınmalıdır.

Bu konuda gelişmiş ülkeler hazırladıkları polen haritası ile polen alerji vakalarının azalmasına büyük katkıda bulunmuşlardır.

 

POLEN ALERJİSİNDEN KORUNMA YOLLARI

Polenlerin en fazla uçuştuğu saatler sabah saatleridir. Saat  05:00 ile 10:00 arasında eğer polen alerjiniz varsa dışarı çıkmayın veya ağız ve burunu kapatan maskeler kullanın, polen zamanı açık havada spor yapmayın.

       Saçlar her zaman uçuşan tozları üzerinde barındırdığı için akşamları duş alarak bu tozlardan arının, evinizde ki ve ofisinizde ki klima filtresini sık sık değiştirin.

       Son yıllarda klimaların çoğunda polen filtreleri kullanılmaktadır. Bu filtreler yıprandıkça yenilemenizde yarar var böylece dışardan gelecek tozları engelleyebilirsiniz. Günlük kıyafetlerinizi yatak odasında çıkarmayın, her gün dışarıda maske ve gözlük kullanın. Doktorunuza danışarak, alerjiye yol açan polenin etkisini en aza indirgeyecek ilaçlar kullanın.

 

AŞI TEDAVİSİ

Eğer alerjik şikayetler ilaçlarla geçmiyorsa ve giderek artıyorsa, aşı terapisi uygulanabilir. Bu aşıların içerisinde Alerjiye neden olan alerjenler vardır. Bu alerjenler; çok az miktarlardan başlanılıp, giderek artırılan miktarlarda aşı ile vücuda verilir ve bu alerjenlere karşı vücudun bağışık hale gelmesi sağlanır. Bu enjeksiyonlarla vücutta antikor oluşur ve alerjenleri engeller. Tedavi süresi 4-5 yıl sürebilir.

 

       ALERJİK RİNİT NEDEN BAHAR AYLARINDA GÖRÜLÜR?

Aslında alerjik hastalıklar her mevsimde görülebilir. Alerjik astımın en sık görülen nedeni; evde halı, kilim ve benzeri tüylü eşyalarda üreyen akarların (mite) çıkartılarıdır. Bunlar ev ortamındaki toza karışarak solunan havaya katılır ve  nefes alınca bronşlara gider. Akar alerjisi en sık kış ayında görülür ve alerjik astım nedenidir.

Ancak Alerjik rinit nedeni olan alerjenler en sık oranda polenlerdir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi polenler bahar aylarında ot, çiçek ve ağaçların çiçeklerinin açması ile atmosfere yayılırlar. Yani hastalar bu mevsimde alerjik oldukları madde ile karşılaşırlar. İkinci neden ise,  polenlerin sıklıkla burun ve göz bulgularına neden olduğudur. Bunun da nedeni polenlerin büyük çaplı yapıda olmalarıdır. Burnumuzun en önemli görevi havayı süzmek, ısıtmak ve nemlendirmektir. Bu nedenle polenler burundan geçerken süzülürler ve böylelikle burun duvarlarına yapışırlar. Bu yapışma sonucu orada bir alerjik iltihap gelişir ve bu mikrobik olmayan iltihap hastalık bulgularına neden olur.

 
  " Bir başka yaşanır bahar mevsimi, Marmaris’imizde.
                           Bir yudum da olsa,sağlıcakla kalın…"
                                                          
                                Eğitim Hemşiresi  Belma Arslan

BAHAR ALERJİSİNE  DİKKAT!
tarih Tarih: 04.04.2008, 18:09 okunma Okunma: 1725
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales