Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
AİLE HEKİMLİĞİ AKSAMALARINDA BAŞVURU DANIŞMA MASALARINA
AİLE HEKİMLİĞİ AKSAMALARINDA BAŞVURU DANIŞMA MASALARINA

                         Aile Hekimliği uygulaması 13 Aralık’tan itibaren, Muğla’da da uygulanmaya başlandı. Çıkabilecek aksaklıkların giderilebilmesi için Aile Sağlığı Merkezleri bünyesinde, danışma masalarının yılsonuna kadar aralıksız hizmet vereceğini söyleyen TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi AK Parti Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır, uygulamanın yılsonuna kadar 81 ilde hizmet vereceğini söyledi.
Ata Sevgi
                    AK Parti Muğla Milletvekili Hıdır’ın Basın Danışmanı Ramazan Özbek tarafından bugün (16 Aralık 2010) verilen bilgiye göre  Hıdır,  yaptığı açıklamada;”Türkiye’de 41 İl’de 2 yıldır uygulanmakta olan aile hekimliği hizmetinin 13 Aralık 2010 günü, 105 aile sağlığı merkezi, 12 toplum sağlığı merkezi ve 228 aile hekimliği birimi ile Muğla İlimizde de uygulamaya girmiştir. Yıl sonuna kadar 81 İl’de yaygın hale getirilmesi planlanan aile hekimliğinde temel hedef; köy, belde, ilçe ve il merkezinde vatandaşlarımıza dengeli, boşluk bırakmayan, yerinde sağlık hizmeti verilmesidir. Hastanelerin birleştirilmesi, SSK, BAĞ - KUR ve Emekli Sandığının birleştirilmesi, Genel Sağlık Sigortası, 0 -18 yaş, özürlüler ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Devlet güvencesi altına alınması gibi birinci basamak sağlık hizmetlerini yeniden yapılandıran bu sağlık reformu da,  diğer sağlık reformlarında olduğu gibi; en önemli sağlık reformlarından birisi olacaktır.
                
Çağdaş aile hekimliği ile ülkemizde sağlık hizmetlerinin; tüm köy, belde ve ilçelerle il merkezinde bulunan tüm vatandaşlarımıza sağlık hizmetinin dengeli bir şekilde ulaştırılabilmesi, insanların yaşadıkları ve çalıştıkları yerlerde koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmeti sunulması hedeflenmektedir.
            
Birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürekli doktor, hemşire ve ebe eğitimleriyle geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, hekimler ve diğer sağlık elemanlarının özendirilmesi, vatandaşımızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak koruyucu sağlık sistemine ağırlık verilmesi ve hasta zincirinin uygulanması ana ilkelerdir. Bu ilkeler, ikinci basamakta yığılmayı engelleyecek, ikinci basamakta tedavi edilen hastalara yeterince zaman ayrılmasını sağlayacaktır. Aile hekimliği ile; halkımızın sağlık düzeyinin yükseltilmesi, ülke kaynaklarının daha etkin kullanılarak daha fazla hizmetin sağlanması, hakkaniyet ilkesi ışığında tüm bireylerin ihtiyaçları ölçüsünde sağlık hizmetine ulaşmalarının sağlanması, köy - şehir, uzak - yakın her yerde sağlık hizmetlerine erişim güçlüklerinin azaltılması amaçlanmaktadır. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkili bir şekilde verilebilmesi, toplumun hastalık yükünün azaltılmasının yanı sıra ikinci ve üçüncü basamak tedavi kuruluşlarımızın da kaliteli sağlık hizmeti ve sağlık eğitimi vermelerine fırsat tanıyacaktır.
   
            Milletvekili Hıdır, aile hekimliği uygulamasına geçiş aşamasında vatandaşların karşılaşabileceği sorunlarla ilgili de;” Vatandaşlarımız; aile hekiminin kim olduğunu aile sağlık merkezleri (ASM) nin nerede olduğunu öğrenmekte güçlük çekebilirler.
           
T.C. kimlik numaralarının kaydında oluşan hatalar nedeniyle aile hekimine kayıt olmamış olabilirler. Bebek, çocuk, gebe, aşı ve takiplerinde ilk 2 - 3 ayda sorunlarla karşılaşabilirler. Tüm Türkiye’de aynı gün aile hekimliği sistemine geçiş tamamlanacağı için bilgisayar sistemlerinde yavaşlamalar olabilir.
            
Sorunların çözümü için Aile Hekimliği’ne geçiş aşamasında; il sağlık müdürlükleri her Aile Sağlığı Merkezinde (ASM), Danışma Masaları  kurarak vatandaşlarımızın mağdur olmamasını sağlayacak olup, sistem rayına oturana kadar danışmanlık hzmetleri devam edecek.
              
Aşı, gebe takibi gibi hizmetlerde aksaklıklar oluşmaması ve bu hizmetlere ara verilmemesi için bölgede çalışmakta olan sağlık ocağı elemanları, 01 Ocak 2011 gününe kadar bulundukları sağlık ocaklarında (ASM) çalışmaya devam edecekler. “ dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

AİLE HEKİMLİĞİ AKSAMALARINDA BAŞVURU DANIŞMA MASALARINA
tarih Tarih: 16.12.2010, 14:31 okunma Okunma: 2152
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales