Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
AZERBAYCAN YENİ YATIRIMLA GELİYOR
AZERBAYCAN YENİ YATIRIMLA GELİYOR

AZERBAYCAN YENİ YATIRIMLA GELİYOR

 

 Ata Sevgi / Aliağa - İzmir

            Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, Aliağa Şoförler ve otomobilciler Odası Başkanı Osman Savran ve Aliağalı işadamlarından oluşan bir heyet, Bakü -Azerbaycan’a giderek PETKİM’i satın alan SOCAR Şirketi yönetim kurulu 2. Başkanı  Davud Mamedov ve SOCAR Dış Sermayeler İdaresi Başkanı Aliyev Vakıf Velioğlu’nu ziyaret etti .

  Aliağa Ticaret Odası Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Ali Osman Karatekin’ in dün ( 19 Kasım 2008) verdiği bilgiye göre, Özelleştirme ihalesini kazanarak 30 Mayıs 2008 tarihinde PETKİM’i devralan, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) 2. Başkanı Davud Mamedov, “Azerbaycan ve Türkiye tek millettir. Socar olarak Türkiye’ye yatırım yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 Mamedov, PETKİM’in küresel pazarda güçlü bir oyuncu olması için gerekli tüm yatırımları yapacaklarını ifade ederek, “Türkiye çok iyi bir Pazar. Petkim’in daha güçlü bir yapıya kavuşturulması için tüm yatırımları yapıyoruz.  Petkim’de üretilen ürünlerin daha iyi pazarlanması için Türkiye’nin 5-6 noktasına pazarlama ofisi kuracağız. PETKİM’i global pazarın güçlü bir oyuncusu yapacağız. Aliağa’ya kuracağımız günlük 200 bin varil kapasiteli rafineriyi de 2012 yılına kadar Petkim tesisinin yanında inşa edeceğiz” dedi. Mamedov ayrıca, SOCAR tarafından ilçeye büyük bir mesleki ve teknik eğitim merkezi kurmayı planladıklarını ve bu eğitim kurumunun 2-3 yıl içinde eğitime başlayacağını kaydetti.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka’ da, “Petkim’in kuracağı rafineriyle kendi naftasını üreteceğini, böylece fiyat istikrarına kavuşacağını söyleyerek şirketin global piyasalarda daha ucuz ürün satabileceğini söyledi. PETKİM limanının bölgedeki sanayi kuruluşlarının kullanabileceği şekilde geliştirilmesi gerektiğini de belirten Saka; “PETKİM’in kuruluşunda ve sonraki süreçte çok emeğim geçti. Aliağa’da 400 Sanayi tesisinin kurulmakta olduğu Aliağa Organize Sanayi Bölgesinden ihracat yapılmasında PETKİM limanından azami faydalanılabilir. Petkim’in limanının daha rantabl kullanılması için büyütülmesi ve yatırım yapılmasına ihtiyaç var. Bu yapılırsa, Aliağa ihracat avantajlarına bir yenisini ekleyecektir” dedi.

            Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya’ da konuşmasında; Aliağa’nın ekonomik potansiyeliyle Türkiye`nin en dikkat çekici yerlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Aliağa, Liman ve deniz ticareti açısından Türkiye’nin en iyi bölgesi. SOCAR’ın ilçemize yaptığı ve bundan sonra yapacağı yatırımlar için kentim adına çok teşekkür ediyorum. Belediye olarak yatırımlarınızda her türlü desteği vermeye hazırız. Ayrıca İlçemize Meslek Lisesi yapma kararınız da bizim için çok önemli.” dedi.

Aliağa heyeti, SOCAR’ın ardından Azerbaycan Türk Sanayici ve İşadamları Beynelhak Cemiyeti’ni (TÜSİAB) ziyaret etti. Ziyarette Azerbaycan’da Türkiye’den gelen 500 ticaret erbabı ve işadamı bulunduğu belirtildi. Aliağa heyeti son olarak Azerbaycan Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saniç tarafından kabul edildi. (AjansSevgi)

 

 

AZERBAYCAN YENİ YATIRIMLA GELİYOR
tarih Tarih: 20.11.2008, 03:30 okunma Okunma: 1873
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales