Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
AVRUPA’DAN İLERİDE OLAN TÜRK KADINI TBMM’DE GERİDE
AVRUPA’DAN İLERİDE OLAN TÜRK KADINI TBMM’DE GERİDE

                       Türk kadını 79 yıl önce 5 Aralık 1934’de,  seçme ve seçilme hakkına kavuştu.
                            8 Şubat 1935 yılında yapılan  TBMM  5. Dönem Seçimleri’nde;  395 erkek milletvekili vve  ilk kez 18 kadın milletvekili TBMM’ye girdi. Ve sonra bu sayı oransal olarak yavaş yavaş azalarak, günümüze geldi. Bugün TBMM’nde  472 erkek milletvekiline karşılık sadece  78 kadın milletvekilimiz  yer  alıyor.
Ata Sevgi
                     Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe Kadın Kolu; Türk Kadını’na Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 79. Yıldönümü’nde,  basın toplantısı düzenledi.

                            CHP Marmaris İlçe başkanlığı’ndaki toplantıda söz alan CHP Marmaris İlçe Kadın Kolu Başkanı Sibel Kaya yaptığı açıklamada; “  Kadın hakları ve kadınların erkeklerle eşitliği konusunda geçen asırdan itibaren batı ülkelerinde özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de çok şiddetli mücadeleler verildi. Ülkemizde ise gerek Osmanlı İmparatorluğu, gerekse Cumhuriyet döneminde kadın hakları konusunda batı ülkelerine benzer mücadeleler yaşanmamıştır. Buna rağmen biz kadınlara birçok batı ülkesinden daha evvel bu haklar Atatürk tarafından adeta sunulmuştur.
            Cumhuriyet Dönemi;  teokratik bir devlet yapısının ve kadın haklarının kısıtlı olduğu bir toplum düzeninin olduğu Osmanlı İmparatorluğu'ndan, kadın - erkek eşitliğinin kabul edildiği modern Türkiye Cumhuriyeti' ne geçiş, birçok devrimler ile mümkün olabilmiştir. Bu devrimler içinde, kadınların erkekler ile eşit toplumsal varlıklar olarak toplum içinde yerlerini almaları bir uygarlık aşamasıdır ve Atatürk Devrimleri' nin en önde gelenlerinden birisidir.
            1926 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından kabulle yürürlüğe giren ve Türk kadınlarını "şeriat" zincirinden kurtaran Medeni Kanun ile, Türk kadınına bin yıl evvel kaybettiği hakların iade edilmesinin temeli oluşmuştur. Artık kadın güçlenmeye, kişiliğini bulmaya başlamış ve erkeğinin yanında sosyal faaliyetlere katılmıştır. Medeni Kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, 3. TBMM tarafından 3 Nisan 1930' da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır. 1931 yılında da Türk kadını ilk kez tıp dünyasında varlığını göstermiş ve ilk kadın cerrahımız çalışmaya başlamıştır. 4 Mayıs 1931' de ilk toplantısını yapan  IV. TBMM tarafından 26 Ekim 1932' de kabul edilen bir yasa ile Türk kadınına muhtar,  köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanınmış; ertesi yıl da, 8 Ekim 1934' de kabul edilen ve 5 Aralık 1934'de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın - erkek eşitliği alanında bütün haklar, "Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı" nın tanınmasıyla verilmiş ve 1935 seçimlerinde de 18 kadın milletvekili seçilerek TBMM’sine girmiştir.
           
Ne yazık ki Türkiye’de 1980 sonrası iktidarların dini siyasete alet etme çabaları neticesinde kadını geri plana itme uygulamaları hız kazanmıştır. Türk Kadını 1934 yılından daha gerilere götürülmeye çalışılmaktadır. Günümüzde de kadını eve hapsetme düşüncesi devam etmektedir. Türk kadını nerdeyse hiç mücadele etmeden elde ettiği kazanımları her geçen gün daha büyük bir hızla kaybetmektedir.
            Hala günümüz Türkiye’sinde kadınlara şiddet uygulanıyor, töre cinayetlerine maruz bırakılıyor, kadınlar işyerinde sokakta veya herhangi bir yerde taciz ve cinayete kurban ediliyor, okula gönderilmeyip cahil kalmasına ve özgüven duygularının körleşmesine neden olunuyor.

Kadınların karşılaştığı tüm sorunlar açısından AKP dönemi tam bir gerileme dönemi olmuştur. Hükümet geleneksel toplumsal cinsiyet farklılıklarını ortadan kaldırmak için çaba sarf etmek yerine kadın-erkek eşitsizliğini derinleştiren politikalar izlemiştir. AKP iktidarının eğilimi toplumdaki ataerkil değerleri ve davranış kalıplarını güçlendirme yönündedir.
             CHP ülkemizde kadın - erkek eşitliğini hedefleyen en büyük dönüşümleri gerçekleştirmiş olan partidir. Kadına seçme ve seçilme hakkını getirmiştir. Hedefimiz tüm alanlarda kadınları önemli pozisyonlara getirerek toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmaktır.
Biz kadınları ikinci sınıf insanlar olarak gören yerleşik değerler ve ataerkil zihniyetle tüm gücümüzle mücadele edecek inanç, yetenek ve cesarete sahibiz.
            Tüm kadınlarımızın “5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını” kazanışının 79. yılını kutlarken tüm kadınlarımızı bu haklarını en iyi ve en verimli şekilde kullanabilmelerini diliyor,  fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür, kadınlarımızla toplumsal refaha ulaşacağımıza inanıyoruz.” dedi. (AjansSevgi Marmaris)

YENİ YILA KAZANARAK GİRMEK
İSTER MİSİNİZ?.. Tıklayın!

http://www.marmarisbulten.com/Haber/YENi_YiL_KUTLAMALARi_2014/

MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE
 
ULAŞMASINA KESİN ÇÖZÜM bir tık yeter!
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

AVRUPA’DAN İLERİDE OLAN TÜRK KADINI TBMM’DE GERİDE
tarih Tarih: 06.12.2013, 02:32 okunma Okunma: 1296
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales