Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ATATÜRK’ÜN MARMARİS’E GELİŞİ RESMİ KUTLANMALI
ATATÜRK’ÜN MARMARİS’E GELİŞİ RESMİ KUTLANMALI

                     Marmarisli emekli Öğretmen Yazar Duran Ergül’ün araştırması sonucu ortaya çıkardığı 30 Ocak 1933’te Atatürk’ün Marmaris’e gelişi, 78. yılında ikinci kez kutlandı.
               
Atatürkçü Düşünce Derneği Marmaris Şubesi’nin de kuruluş günü olan 30 Ocak’ta, ADD Marmaris Şubesi’nin önerisiyle, geçen yıl ilk kez kutlanan günde ve bu yılki kutlamada da askeri bandonun olmayışı dikkat çekti.

Ata Sevgi
                     Atatürk Anıtında bugün ( 30 Ocak 2010) yapılan Marmaris ADD’nin kuruluşunun 16. Yılı ve Atatürk’ün Marmaris’e gelişinin 78. Yıldönümü kutlama törenine; Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris ADD üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra yaklaşık 300 vatandaş katıldı. Marmaris Ticaret Odası’na ait Atatürk Resimleri Sergisi, vatandaşların ve turistlerden yoğun ilgi gördü.
   
                 
Marmaris ADD Yönetim Kurulu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk sunduğu törende söz alan emekli Öğretmen Yazar Duran Ergül; “Bugün burada bayraklarla süslenmiş askeri gemilerimizi, marşlar çalan askeri bandomuzu görmek isterdim. Ama gelmediler. Nedeni de bugünün resmi kutlama günlerinde olmamasıymış. Topladığımız belgeler birilerini yeterince ikna edememiş ki, gelemediler.” dedi.

                   
Söz alan ADD Marmaris Şube Başkanı Cahide Çiçek konuşmasında; Burada Marmaris halkı ve tüm sivil toplum örgütleri, üyeleri ile birlikte, tarihsel onurumuza sahip çıkmak, her vesile ile övündüğümüz tarihimizin içinde, Atatürk’ün Marmaris körfezi’ne gelişinin 78. ve Atatürkçü Düşünce Derneği Marmaris Şubesinin 16. kuruluş yıldönümünü birlikte kutlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. 30 Ocak 1933 günü, Atatürk’ün Gülcemal Vapuru ile Marmaris körfezi’ne ilk kez geliş tarihidir.  Bu anlamlı gün ne yazık ki yıllar boyu tarihin tozlu yaprakları arasında saklı kaldı. Marmaris’li araştırmacı gazeteci ve yazarların çabası sonucu yeniden gün ışığına çıkartılan, aynı zamanda dernek şubemizin de kuruluş tarihi olan bugünün anılması önceki şube başkanımız Mukbil Gülkokan’ın girişimleri ile geleneksel hale getirilmiştir.
MARMARİS’E ŞEHİTLER ANITI
1894 yılından başlayan ve bu güne kadar çeşitli savaşlarda Marmaris ve köylerinden elimizdeki kayıtlara göre 107 şehit verilmiştir. Bu şehitlerimizin anısına sahip çıkmak hepimizin namus borcudur. Birkaç yıldır konuşulmakta olan ve bu gün bir kez daha vurgulanması gerektiğine inandığımız şehitler abidesi yapımının ilçemizdeki tüm yerel yöneticilerinin ve sivil toplum örgütlerinin başta gelen gündem maddesi olması gerektiğine inanıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk,  “Tarih; Bir milletin kanını, hakkını, varlığını hiçbir zaman inkar edemez” demiştir.” dedi.

                 
Atatürk’ün Marmaris’e gelişinin tespitinde önemli katkıları olan emekli Astsubay Araştırmacı Yazar Erol Uysal’da konuşmasında Atatürk ün Marmaris’e iki kez geldiğine dikkat çekerek; “Marmaris Limanının yakın tarihimizde en önemli ziyaretçisi, Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük önder Atatürk’tür. Atamız Marmaris’e iki defa gelmiştir. Bu konuda hemşerimiz emekli öğretmen sayın Duran Ergül’ün bir araştırması olmuş, edinilen bilgiler Marmaris Tarih Bülteninde yayınlanmıştır. Kaynak olarak ise Cumhurbaşkanlığı Başyaverliğinin ‘Nöbet Defteri’ adlı kayıtları gösterilmiştir. Bundan ayrı olarak kendi araştırmamda  Prof.Dr.Sayın Utkan Kocatürk’ün Kaynakçalı Atatürk Günlüğü, ‘Doğumundan Ölümüne Atatürk’ adlı kitabında da bu doğrulanmıştır.
      
            Atamız ‘Gülcemal’ adlı gemiyle 30 Ocak 1933 günü Marmaris limanına gelmiş, bir gece kaldıktan sonra 31 Ocak’ta İzmir’e gitmek üzere limandan ayrılmıştır. Atamızın ikinci ziyareti ise bundan takriben iki yıl sonra ‘Ege’ adlı gemi ile 23 - 24 Şubat 1935 tarihinde olmuştur.  İlk ziyareti kış mevsiminin tam ortasında Ocak ayında olmuştur. Kışın denizden yapılan böyle bir ziyaretin önceden planlanmış olsa bile gemi kaptanının hava ve deniz koşullarını dikkate alarak önerisi dikkate alınacağı kabul edilmelidir. O günlerin gemileri bu günküler gibi her tür hava ve deniz koşullarlında seyir yapabilir durumda değildi. Atamızın Marmaris’e gelip de şehre inmeyişini yanlış yorumlayanlar burada büyük hata yaparlar.
       
            Atatürk Marmaris’e 30 Ocak 1933 günü geldiğinde önceden nükseden sağlık sorunları olduğu düşünülmelidir. Bu mevsimde yapılan seyahat bir ‘Mavi Tur’ değildir. Seyahat 52 yaşındaki Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin kıyılarını bir de denizden izleme, yaptığı ve yapılması gereken devrimlerin dinlenmiş bir zihin ve bedenle gözden geçirilmesi gezisi olduğunu da düşünürüm.
                  
Yaşlı ve şimdi aramızda olmayan değerli büyüklerimden öğrendiğime göre, Marmarisliler Ata’sına ‘Hoşgeldiniz’ demek için kayıklara, motorlara doluşarak gemiyi ziyarete gitmişlerdir. Marmaris’in 1933 yılında nüfusu 2000, 1935’de ise 2500 civarındadır. Marmaris geçmiş yıllarda çok değişken, rakamlarla iniş çıkış gösteren bir nüfus yapısına sahiptir. Böyle küçük yerleşim birimlerine Cumhurbaşkanı düzeyinde devlet adamları, hele bir kış mevsiminde gemide iseler yerleşim yeri mülki amirliği ile mutlaka iletişim kurulur, ziyaretin nasıl olacağı belli olur. Hava koşulları dikkate alınarak doktoru tarafından Ata’nın kıyıya çıkışı önerilmemişse Mülki amir, yerel yönetici ve diğer temsilcilerle gemi ziyaret edilir. Marmaris’te de bu olmuştur.     
                      
Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal 29 Ekim 1933 günü Cumhuriyetin kuruluşunun onuncu yıl dönümü töreninde “Onuncu Yıl Söylevi’ni okurken Marmaris halkı şimdi Liman Başkanlığının bulunduğu meydana toplanmış, radyolardan hem söylevi dinliyor, hem de meydana sarı yaldızla boyanmış bir Atatürk büstünün açılış törenini izliyordu. Bu büstün denize bakan kaidesinde “Cumhuriyetin 10. Yıldönümü burada kutlandı” yazılıydı. Biz, milli bayram ve Atamızı anma törenlerini hep bu anıtın çevresinde toplanarak yaptık.” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)
____________________________________
 2011 GENEL SEÇİMİ ÖNCESİ OYUNUZ HANGİ PARTİYE?
Oy kullanmak için lütfen linki tıklayınız .
http://www.marmarisbulten.com/anket.php

ATATÜRK’ÜN MARMARİS’E GELİŞİ RESMİ KUTLANMALI
tarih Tarih: 30.01.2011, 17:10 okunma Okunma: 2645
Yorumlar
heryerde askerin isi bence yok olmasi gerektigi yerde olmalidir
Tarih: 05.02.2011 - 17:16 | Gönderen: kasimbenal
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales