Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ANILAR VE MÜZİK’TE KÖKER’İN ANILARINDA OPERA ÇIKTI
ANILAR VE MÜZİK’TE KÖKER’İN ANILARINDA OPERA ÇIKTI

                       İstanbul Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Araştırma Merkezi’nce düzenlenen Anılar ve Müzik Programı’nın 48. konuğu, Halk Müziğinin usta yorumcusu TRT İstanbul Radyosu Ses sanatçısı Erol Köker oldu.
Ata Sevgi
                       Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Araştırma Merkezi Halkla İlişkiler Birimi’nden verilen bilgiye göre; Nesibe Müsevitoğlu yönetiminde, 20 Aralık’ta Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) ‘nde  gerçekleştirilen  programda Sanatçı Köker “Opera alanında bir sanatçı da olabilirdim, ancak her ikisi bir arada olmadı, seçtiğim daldan memnunum, ama yüreğimin bir köşesinde opera sanatçısı olsaydım dediğim de olmuştur.”dedi.

                     Türk Halk Müziğimizin dünü bugünü ve kültürümüze katkısının konuşulduğu gecede; Sanatçı Erol Köker, Türk Halk Müziğinin önemli isimlerinden Mustafa Hisarlı ve İTÜ Konservatuarı Halk Müziği Bölümü öğrencileri,Türk Halk Müziğinin sevilen eserlerden oluşan bir konser verdiler. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde de uzun yıllar koro şefliği yapan Köker; Halen TRT Gençlik Korosu şefliğini yürütüyor.
                   
Son yıllardaki araştırmalarında, doğum yeri olan Malatya Arguvan civardaki Alevi-Bektaşi köylerinde birçok derleme yapan Sanatçı Köker yaptığı konuşmada;” Gördüğünüz gibi gençlerimiz müziğimize büyük ilgi göstermekteler, ancak medyadan aynı ilgiyi göremiyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde de verdiğimiz konserlerde, yabancılar müziğimize yoğun ilgi gösteriyorlar. Çünkü Türk Halk Müziği temaları,  genellikle toplumsal ve aşk üzerine olduğu için kültürümüzün bir yansımasıdır. Hep halkın içinden kişiler oluşturmuş, nesilden nesile gelmiş, derlenerek müziğimize kaynak oluşturmuştur. Pop müziğinde dahi, halk müziği ezgilerini görmek mümkündür.” dedi.
                     
Sesinin Operaya uygun olduğunun söylenmesi üzerine Köker,Opera alanında bir sanatçı da olabilirdim, ancak her ikisi bir arada olmadı, seçtiğim daldan memnunum, ama yüreğimin bir köşesinde opera sanatçısı olsaydım dediğim de olmuştur.”dedi.
                    
Gece sonunda Yapımcı Nesibe Müsevitoğlu,  Sanatçı Köker’e Kadıköy Belediye Başkanı Avukat Selami Öztürk adına bir teşekkür plaketi sundu. (AjansSevgi / Marmaris)

ANILAR VE MÜZİK’TE KÖKER’İN ANILARINDA OPERA ÇIKTI
tarih Tarih: 28.12.2010, 13:59 okunma Okunma: 1730
Yorumlar
Halk Muzigi gerçek bir kültür mayamız.Erol Köker Bu konuda kültürümüze büyük katkısı olan bir sanatçı.
Kültürümüze yaptığı katkıdan dolayı Kendisini kutluyoruz
Tarih: 02.01.2011 - 14:46 | Gönderen: savas
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales