Marmaris Bülten
MARMARİSTE DATÇA'DA AKYAKA'DA DALYAN'DA NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ANNE BABALAR DİKKAT! 23 – 30 NİSAN AŞI HAFTASI
ANNE BABALAR DİKKAT!  23 – 30 NİSAN AŞI HAFTASI

                  Muğla Valiliği 23 – 30 Nisan’ın aşı haftası olduğuna dikkat çekerek, “Unutmayın Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı” sloganıyla bir açıklama yayımladı.
                 
Muğla İl Sağlık Müdürlüğü imzasıyla Valilik’ten bugün (25 Nisan 2011) verilen bilgide;  Aşı konusunda daha fazla bilgi için Aile Hekimlerine başvurulması gerektiğine dikkat çekilerek; “Mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkileri ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik maddelere AŞI denir. Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların bağışıklanmalarını sağlamak amacıyla verilir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin (antikorlar) oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur.
             
Aşılama ile Ulaşılan Başarılarımız: Çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamaları durdurulmuştur. Yine çocukluk çağı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) ülkemizde en son 26 Kasım 1998 de görülmüştür. Polio Eradikasyon Programı çalışmaları ile ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 21 Haziran 2002’de “Poliodan Arındırılmış Bölge” sertifikası ile belgelendirmiştir. Ülkemizde Kızamık hastalığını yok etmeye yönelik bir program başlatılmış,2003–2005 döneminde 9 ay–14 yaş grubunda 18.216.897 çocuğumuz kızamık aşısı olmuştur. Ülke genelinde yılda 30.000 vaka görülürken 2009 ve 2010 yıllarında hiç yerli kızamık vakamız yoktur.
             
Ülkemizde halen uygulanan DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca ve tetanozdan, Polio aşısı çocuk felcinden, Hep-B aşısı Hepatit B’ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden, Hib aşısı H.influenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK (Kızamık-kabakulak-kızamıkçık ) aşısı kızamığa bağlı zatürree, orta kulak iltihabı ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastalığından, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan, KPA aşısı ise zatürree, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden korur.
            
Tam aşılı çocuk; 1’er doz BCG ve KKK, 3’er doz DaBT/DBT,Polio, Hep-B , Hib ve KPA aşılarının tamamını almış çocuk olarak tanımlanmaktadır.
              
Aşılarını uygun sayıda ve uygun aralıklarla almamış çocuklar yeterince korunmuş olmaz. Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanması çok önemlidir. Bütün çocuklar doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. Bazı hastalıklar için risk grubunda kabul edilen erişkinler de sağlık kuruluşlarına başvurarak yapılması gereken aşılar konusunda bilgi edinmeli ve aşılanmalıdır.
               
Aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır. “ denildi. (AjansSevgi / Marmaris)

AŞI TAKVİMİ

 

 

 

 

 

 

 

 

doğumda

1.ayın sonu

2.ayın sonu

4.ayın

sonu

6.ayın sonu

12.ay

18-24 ay

İlk.öğ

1.sınıf

İlk.öğ.

8.sınıf

Hep B

I

II

 

 

III

 

 

 

 

BCG

 

 

I

 

 

 

 

 

 

DaBT-İPA-Hib

 

 

I

II

III

 

R

 

 

KPA

 

 

I

II

III

R

 

 

 

KKK

 

 

 

 

 

I

 

R

 

DaBT-İPA

 

 

 

 

 

 

 

R

 

OPA

 

 

 

 

Ö

 

Ö

 

 

Td

 

 

 

 

 

 

 

 

R

ANNE BABALAR DİKKAT!  23 – 30 NİSAN AŞI HAFTASI
tarih Tarih: 25.04.2011, 15:47 okunma Okunma: 1499
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales