Marmaris Bülten
MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
AMA BİLMİYORLAR Kİ AĞLAMAK KADINLARI OLGUNLAŞTIRIR...
AMA BİLMİYORLAR Kİ AĞLAMAK KADINLARI OLGUNLAŞTIRIR...

AMA BİLMİYORLAR Kİ AĞLAMAK KADINLARI OLGUNLAŞTIRIR…

Merhaba tüm dünya kadınları, yüce ve güzel varlıklar…

Sadece kadınlarımıza özgü, çok özel bir gün 8 Mart.

            1857 yılında New York kentinde 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladılar. Bunun üzerine işçilerin fabrikaya kilitlenmeleri ve arkasından çıkan yangında işçilerin kaçamaması sonucunda, çoğu kadın olmak üzere 129 işçi can verdi. 100.000’i aşkın kişi onların cenaze törenine katıldı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 8 Mart 1857’de ölen işçi kadınların anısına, bugünün kadınlar günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve kabul edildi.

Türkiye’de ilk kez 1921 yılında “Emekçi kadınlar günü” olarak kutlanmaya başlandı.

1980 darbesinden sonra 4 yıl anılmadı. 8 Mart 1984’ten itibaren her yıl kadın örgütleri tarafından kutlanmaya başlandı. Ne acıdır ki Türkiye’de kadınların %57,7’si şiddete maruz kalıyor. Aile içi suçların %90’ını kadınlarımıza karşı işlenen suçlar oluşturuyor. Türkiye’de 8 milyon kadın okuma-yazma bilmiyor. %40’ı görücü usulü evlenirken, %30’u sadece dini nikahla, %20 de nikahsız yaşıyor. Bu üzücü ve düşündürücü tabloya bakarak bizim kadınlarımızın daha fazla dayanışma içinde bilinçlenmesi gerekir.

Ulu önderimiz Atatürk bu gerçekleri yıllar önce görmüş ki, 5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasi hayatta erkeklerle eşit olduğunun kanıtıdır. Kafes, çarşaf ve peçe altında tutulmaya çalışılan kadınlarımız artık toplumun her kesiminde ve iş hayatında üstün başarılar elde etmişlerdir.

Gericilik tutsağından kurtulan Türk kadını, batıdaki hemcinslerini gölgede bırakacak bir tempoda çalışıp, uygar Türkiye’nin temellerini attılar. Atatürk’ün bizlere vermiş olduğu bu haktan dolayı ona minnet borçluyuz.

Bazı kadınlarımız bu günü coşku içinde kutlarken, kimileride kadınlar gününün gereksiz olduğunu savunup görmezden geliyorlar. Bugün bile onları ağlatıyorlar. Ama bilmiyorlar ki ağlamak kadınları olgunlaştırır. Akıtılan her damla gözyaşı onları daha çok kadın yapar.

Yasal haklarımızı hiç kimseye çiğnetmeyelim. Senede bir gün değil her gün birbirimizi aydınlatalım ve kucak açalım. Biz kadınlar hepimiz birer kelebeğiz, unutmayalım ki kelebekler kanat çırparak yol alırlar. Bizleri sadece 8 Martlarda değil her gün kanat çırparak özgürleşeceğiz. Artık gözümüzde yaş yerine mutluluğun ışıltısı olsun.

Genç kızlarımızın ve kadınlarımızın 8 Mart dünya kadınlar gününü kutluyor, her şeyin gönüllerince olmasını diliyorum.

 

                                                                 Duygu Giray / Marmaris

                                                   Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi

                                                                            11 FM -A

AMA BİLMİYORLAR Kİ AĞLAMAK KADINLARI OLGUNLAŞTIRIR...
tarih Tarih: 11.03.2008, 20:09 okunma Okunma: 2632
Yorumlar
Aferin Duygu, kalemine sağlık. Atamızın Türk kadınına Batılı devletlerden çok önce sağladığı hakları ve Atamızın kadın erkek eşitliğine bakışını vurgulaman çok güzel.Çok sağlam bir yeni nesil geliyor sizlerle gurur duyuyoruz. Selam ve sevgilerimle başarılar diliyorum.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Mukbil GÜLKOKAN
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales