Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
AKYAKA'NIN SAKİN KENT YOLCULUĞU DEVAM EDİYOR
AKYAKA'NIN SAKİN KENT YOLCULUĞU DEVAM EDİYOR

                      Cityaslow Ulusal ağ oluşturulabilmesi için, bir ülkede en az 3 tane Cittaslow kent olması gerekiyor. Şu ana kadar Türkiye'nin ilk ve tek sakin kenti Seferihisar Belediyesine iletilen üyelik talepleri içinde Akyaka, üyeliğe en yakın aday belde...


Ata Sevgi
                   Muğla’nın Ula İlçesi Akyaka Beldesi, emin adımlarla Cityaslow (Sakin kent) olma yolunda ilerliyor. Akyaka Kent Konseyi’nden bugün (19 Ağustos 2010) verilen bilgide,  Akyaka’nın Cittaslow Üyelik Niyet Mektubu’nun Cityaslow Türkiye Temsilcisi Seferhisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Güney Kore’de yapılan toplantıda yetkililere sunulduğuna dikkat çekilerek; “Bilindiği gibi 31 Mayıs'ta Seferihisar Belediyesi'ne Akyaka'nın Cittaslow Üyelik Niyet Mektubunu göndermiştik. Mektubumuz 23 - 30 Haziran 2010 tarihleri arasında G. Kore'de yapılan Cittaslow toplantısına Seferihisar Cittaslow yetkilileri tarafından dikkate sunuldu. Toplantıya Türkiye'nin Cittaslow temsilcisi olarak Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Strateji Geliştirme Müdürlüğünden Bülent Köstem katıldı. Ayrıca Akyaka  Cittaslow Çalışma Grubu üyemiz Selcan Kaynak (Yard. Doç, Boğaziçi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler)   toplantıya izleyici olarak katıldı. Seul toplantısı sonrasındaki görüşmelerimizde, Seferihisar Belediyesi'nin Türkiye'nin Cittaslow Ulusal Ağı'nın bir an önce oluşturulması için çalışmaları hızlandırma kararı aldığını öğrendik. Ulusal ağ örgütün karar mekanizmalarında ülke olarak yer alabilmek açısından önemli. Ulusal ağ oluşturulabilmesi için bir ülkede en az 3 tane Cittaslow olması gerekiyor. Şu ana kadar Türkiye'nin ilk ve tek sakin kenti Seferihisar Belediyesine iletilen üyelik talepleri içinde Akyaka'nın üyeliğe en yakın aday olduğunu ve Akyaka'nın üyelik başvuru sürecinin  hızlandırılmasının kararlaştırıldığını sevinerek öğrendik. “ denildi.

TUNÇ SOYER AKYAKA’DA
               
Güney Kore toplantısı sonrasında, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Seferhisar Belediye Meclis ve kent konseyi üyelerinin katıldığı 12 kişilik grup, 7 Ağustos’ta Akyaka'yı ziyaret etti. 
                    
Soyer ve Cityaslow Heyeti’ne, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca ve Kent Konseyi Başkanı Serdar Denktaş; Akyaka'yı ve Cittaslow üyeliğine giden yolda, Akyakalılar’ın ortak akıl sürecini anlatan birer sunum yaptılar.
               
Söz alan Soyer, Seferihisar'ın sakin kent sürecini anlattı ve katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Akyaka'nın Cittaslow üyeliğinin, 2010 yılı içinde gerçekleşmesi bekleniliyor.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

              
Öncelikle Akyaka Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında Cittaslow üyeliği için karar alacak ve bu karar İçişleri Bakanlığı'nın onayına sunulacak.
                 
Cittaslow kriterleri açısından Akyaka'nın durum değerlendirmesi tamamlanacak ve belgelerle birlikte resmi başvuru için Cittaslow merkez yönetimine ulaştırılmak üzere Seferihisar Belediyesi'ne sunulacak. Son değerlendirme için İtalya'dan Cittaslow yetkilileri Akyaka'yı ziyaret edecekler. (AjansSevgi / Marmaris)

AKYAKA'NIN SAKİN KENT YOLCULUĞU DEVAM EDİYOR
tarih Tarih: 19.08.2010, 22:42 okunma Okunma: 2714
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales