Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
AHİLİK HAFTASI MUĞLA’DA İKİNCİ KEZ KUTLANACAK
AHİLİK HAFTASI MUĞLA’DA İKİNCİ KEZ KUTLANACAK

Yaklaşık 700 yıllık bir Anadolu Esnaf Örgütlenmesi geleneği olan Ahilik Haftası, Muğla’da 12 –  18 Ekim tarihlerinde bu yıl ikinci kez kutlanıyor.

Muğla Valiliği’nden verilen bilgiye göre,  Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesi imzalı açıklamada; “ Ahilik Anadolu’dan Orta Asya ülkelerine ve İran’a kadar uzanan topraklarda daha çok esnaf ve sanat erbabını bir çatı altında toplayan ve oralara her türlü desteği veren bir teşkilatın adıdır. Ahilik teşkilatının yapısında Türk Toplumunun ve İslam’ın ruhunu yansıtan ana unsurları görmek mümkündür. Zira bu sistem, müslümanların inanç ve düşünce sistemiyle yoğrulmuş ve ihtiyaca göre kurulmuştur. Ahilik, “uhuvvet” (kardeşlik)’le çok yakın ilişkisi olması sebebiyle kabul görmüş ve kolaylıkla yayılmıştır. Ahilik teşkilatına girecek olan kişi önce şerbet içerek, sonra peştamal kuşanıp şalvar giyerek teşkilatın mensubu olabilmektedir.

Ahilik teşkilatının, Anadolu’nun birlik ve beraberliğinde, sosyal ve kültürel yapısında ve eğitiminde önemli rolü vardır. Teşkilata bağlı kurumda eğitim gören öğrencilere “çırak” denirdi ve çıraklar sadece mesleki yönden değil, manevi yönden de iyi bir şekilde yetiştirilmekteydiler. Ustalar ise hem bir eğitim, hem de çırağın ahlaklı, dürüst, çalışkan ve dinine bağlı bir insan olarak yetişmesinden sorumluydular. Ahiler bu şekilde tasavvufi bir eğitim sürecinden geçerek manevi alanda olgunlaştırılırken, bir taraftan da esnaflık mesleğinin düsturlarını öğrenerek kaliteli bir sanat erbabı olma vasfına erişiyorlardı.

            Ahilik Kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için 13/08/2008 tarih ve 26966 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği” gereğince Yönetmelikte yer alan kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan İl Kutlama Komitesi oluşturularak İlimizde 12/10/2009 -18/10/2009 tarihleri arasında aşağıda program dahilinde “Ahilik Haftası” kutlamalarının ikincisi yapılacaktır.” denildi. (AjansSevgi / Marmaris) 

AHİLİK HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI

12.10.2009 Pazartesi  Saat:10.30 : -Şadırvan’da toplanma, yöresel davul zurna ekibi eşliğinde İl Kutlama Komitesi, Daire Amirleri, esnafların, İl Mesleki Eğitim Okulu öğrencileri ve Halk'ın katılımı ile tabakhane, kurşunlu caddesi üzerinden Atatürk anıtının bulunduğu meydana Ahilik yürüyüşünün yapılması,

Saat 11.00 :  Atatürk Anıtına çelenk konulması, Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması, Valilik Makamını ziyaret,  Saat:11.30 : -Kurşunlu Camii yanı ve Yapı Kredi Bankası önündeki tören alanına varış.

Yılın en iyi esnafı ve örnek Esnaflara Onur Ödüllerinin Verilmesi, Ahilik pilavı, ayran ve keşkek ikramı, Kermes ve Sergi, Meslek Gösterileri, Kan Bağışı Kampanyası, Sağlık Taraması,Yer: Kurşunlu Camii Yanı ve Yapı Kredi Bankası Önü

13.10.2009  Salı  Saat: 20.00  : Haber Özel Konu: Ahilik Haftasının Anlam ve Önemi

Yer    : Hamle TV (Anahaber Bülteni İçerisinde Haber Özel Programında) Katılımcılar : Doç.Dr.Bayram AKÇA (Muğla Üniversitesi Öğretim Üyesi) Doç.Dr.M.Naci ÖNAL  (Muğla Üniversitesi Öğretim Üyesi)                      

14.10.2009 Çarşamba Saat: 14.00  : Kan Bağışı Kampanyası Yer: Cumhuriyet (Anıt) Meydanı, Saat: 20.00   : Esnaf Ahlakı Konulu Tiyatro Gösterisi Yer: Muğla İl Özel İdaresi Salonu 

15.10.2009 Perşembe  Saat: 11.30 : Şed Kuşanma Töreni,Yer: Öğretmenevi Önü Sınırsızlık Meydanı-(Yağış Olması Halinde Org.Mustafa Muğlalı İşhanı)                          

Saat: 20.00 : Yöresel Sanatçılar Konseri, Yörük Obaları Etkinliği,Yer: Muğla İl Özel İdaresi Salonu 

16.10.2009 Cuma Saat: 13.00 : Lokma İkramı ve Mevlidi Şerif Okutulması,Yer: Kurşunlu Camii ve Yanı (Mevlidi Şerif Cuma Namazına Müteakiben Okutulacaktır)

AHİLİK HAFTASI MUĞLA’DA İKİNCİ KEZ KUTLANACAK
tarih Tarih: 09.10.2009, 10:34 okunma Okunma: 2332
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales