Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ABD' NİN DOSTU YOKTUR ÇIKARLARI VARDIR
ABD' NİN DOSTU YOKTUR ÇIKARLARI VARDIR

ABD’ NİN DOSTU YOKTUR ÇIKARLARI VARDIR

    Yazımın başlığını oluşturan sözü;1949 yılında NATO’ya üyelik başvurusu yapan Türkiye’ye karşı çıkan, NATO Üyesi ülkeleri ikna etmek ve gerçek niyetini ortaya koymak için ABD Dışişleri Bakanı DULLES söylemiştir.

Stratejik ortağımız müttefikimiz, ezeli dostumuz olarak tanımlanan ABD’nin gerçek stratejisi ve politikası, aslında bu sözle açığa çıkmaktadır.

   Yeni komşumuz ABD, Irak’a yerleşiyor. Olası niyeti yakında İran’a girmek. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ile Ortadoğu’da bölünmüş, ulus devlet yapısı bozularak parçalanmış, ABD uydusu devletçikler yaratarak tüm enerji ve doğal kaynaklarını sömürmek istemektedir.

 Altıyüz yıllık Osmanlı İmparatorluğu döneminde Anadolu’yu sömüremeyenler, Osmanlı’nın yıkılış döneminde Türkiye’ye göz dikmişlerdir. İşte o an karşılarına bin yılın en büyük dahisi çıkmıştır. O’ nun adı Mustafa Kemal’dir.

     1919’lu yıllarda “Ne Amerikan mandası olmak istiyoruz, ne İngiliz mandası olmak istiyoruz. Biz tam bağımsız Türkiye olmak istiyoruz.” diyen Mustafa Kemal’in “Bağımsızlık benim karakterimdir!” sözü günümüzde de tek ihtiyacımız olan tam bağımsızlığı vurgulamaktadır.

       

            Günümüzde Ortadoğuyu incelediğimizde; 2008’in Ortadoğu’ya önceki senelerden daha fazla barış ve istikrarı getirmesi beklenmemektedir.  2007 yılı, Ortadoğu’nun silahlanma sürecinde yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. ABD’nin 10 yıl içerisinde İsrail’e 30, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine 20, Mısır’a 13 milyar dolar olmak üzere toplam 63 milyar dolar silah satacağı haberi, silahlanan Ortadoğu’nun görünen kesimidir. Bunun yanında İsrail’in var olan nükleer başlıklarına karşılık İran’ın nükleer programıyla nükleer silah elde etme olasılığı, Ortadoğu’da kitle imha silahlarının da yayılma sürecini hızlandıracaktır.

Kitle imha silahlarının yanı sıra, bölgedeki hafif silahların artışı da dikkate alınmalıdır. Bölge insanları arasında yayılmaya başlayan etnik, dini ve mezhebi ayrışmayla hafif silahların kullanım alanlarının artacağından endişe edilmekte, olasılığı yüksek olan bu kötü senaryoda egemen güçlerin silah sanayiisinin ilerlemesi, bölgesel gelişmenin ise büyük zarar görmesi beklenmektedir.

 

    Ekonomi, silah sistemleri mühimmat  enerji ve yeraltı kaynakları açısından bağımsız olmayan devletlerin uğrayacağı zararları bu tablo ile ortaya koyduğumuzda, Atatürk’ün tam bağımsızlığa neden bu kadar önem verdiği, açıkça görülmektedir.

    Aslında dostumuz olmayan ve yıllardır çıkarları doğrultusunda ülkemizi kullanan ABD, güvenilmez olduğu kadar, değişen çıkarları doğrultusunda stratejik ortaklarını satmakta da oldukça yeteneklidir.

         Sonuçta ; tam bağımsızlıktan başka bir seçeneğimiz olmadığını bizi yönetenlerin de bir an önce anlaması için dualarınızı esirgemeyin lütfen.

ABD' NİN DOSTU YOKTUR ÇIKARLARI VARDIR
tarih Tarih: 08.02.2008, 10:55 okunma Okunma: 1959
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales