Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BUGÜN HUKUKUN HATIRLANDIĞI GÜN 5 NİSAN
BUGÜN HUKUKUN HATIRLANDIĞI GÜN 5 NİSAN

                       Muğla Barosu Başkanı Avukat Cumhur Uzun, yayınladığı bir mesajla 5 Nisan Avukatlar Gününü kutladı.
            Başkan Uzun
mesajında; “Böylesi özel günlerde insan hep, mutluluktan ve sevinçlerinden bahsetmek, bayram tadında kutlamalar yapmak istiyor.
                        Ancak öylesi kaygılı bir toplum olduk, öylesi kaygılar yaşatıldı ki, özel kutlama günlerimiz dahi kaygıyla ve endişeyle geçmeye başladı.
                        Oysa biz, sadece hukukun evrensel ilkelerinin, ülkemiz hukukunda da üstün olmasını, Kuvvetler ayrılığı ilkesinin, bizim demokrasimizin de bir temel ilkesi, milli egemenliğin, kayıtsız ve şartsız milletimizin elinde olmasını ve bunun kullanımının millete hesap verilebilir bir denetim içinde gerçekleştirilmesini istiyoruz. Hukuk devletlerinde, kişi hak ve özgürlüklerinin teminatı ve güvencesi anayasalardır.

                Anayasa taslağının halk oylamasına sunulduğu bu günlerde “ Mevzu Vatansa Gerisi Teferruattır ” özdeyişinde olduğu gibi, “Konu Anayasaysa Gerisi Teferruattır” anlayışı içinde, bugün mesleğimizin yasal ve fiili sorunlarına değinmeyeceğiz.
                        16 Nisan günü halk oylamasına sunulacak olan anayasa taslağımız, ne yazık ki hukuk devleti ve demokrasimiz açısından oldukça kaygı verici maddeler taşımaktadır. Kabulü halinde evrensel hukuk normlarından ve ileri demokrasi anlayışından oldukça uzaklaşılarak “ hukuk devleti ” olmaktan maalesef çıkacağız.
Anayasa taslağında kuvvetler ayrılığı ilkesi terk edilmekte yürütmenin yasama ve yargı üzerinde etkin ve hatta baskın olması düzenlenmektedir.
            Kuvvetler ayrılığının olmadığı yerde hukuk devletinden bahsedilemez. Öte yandan; Anayasalarda güvence altına alınan insan hakları ve özgürlüklerin ihlalinin mümkün olmadığı, olası bir ihlalde de bağımsız yargı eliyle bu ihlallerin giderileceği düzenlenir. Bağımsız yargı, ancak tarafsız ve güvenceye sahip hakimler eliyle sağlanır. Onun için anayasalarda hakimlik teminatı getirilir. Hakimin teminatı yoksa, halkında, özgürlüklerin de güvencesi yoktur ve orada adalet sağlanamaz.
                        Oysa; Ekmek, su, aş bulmak gecikebilir. Temele, taş bulmak gecikebilir. Devlete, baş bulmak gecikebilir. Ama adalet, ama adalet gecikemez, gecikmemelidir. Çünkü adalet, onurlu yaşamak, başkasına zarar vermemek, herkese kendine ait olanı vermek demektir.  Bu nedenle devletin temeli adalet, adaletin temeli tarafsız ve bağımsız yargı, Yargının temeli savunma, savunmanın da temsilcileri avukatlardır. Adalet ve hukuk için emek veren tüm dostların 5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsun.” dedi. AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

BUGÜN HUKUKUN HATIRLANDIĞI GÜN 5 NİSAN
tarih Tarih: 05.04.2017, 16:40 okunma Okunma: 661
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales